Türkiye'nin en iyi haber sitesi

E-ticarette ‘kredi kartı’ kaosu

Giriş Tarihi: 17.3.2017
E-ticarette ‘kredi kartı’ kaosu
İnternetten alışverişte dolandırıcılık mağduriyetlerinin önüne geçmek için yapılan düzenleme e-ticaret sektörü oyuncularını isyan ettirdi. 17 Ağustos itibarıyla kredi kartlarının internetten alışverişe kapatılmasını öngören düzenlemenin sektöre darbe vuracağını dile getiren Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği Başkanı Hakan Orhun, "Kartlar ancak müşterinin onayıyla alışverişe açılacak. Müşteriye ilk internet deneyimini yaşatmak çok zor. Yeni müşteriler bulmaya odaklanmışken mevcut müşterileri de sil baştan portföye almak dengeleri sarsacak" dedi.

BAKANLIKLA GÖRÜŞECEKLER
Toplam perakende içinde e-ticaretin payının yüzde 2.1 olduğunu dile getiren Orhun, düzenlemenin gözden geçirilmesiyle ilgili bakanlıkla görüşme yapmaya hazırlandıklarını kaydetti. TOBB e-ticaret Meclisi Başkanı ve Gittigidiyor Genel Müdürü Öget Kantarcı ise, tüketici mağduriyetlerinin önlenmesi adına şu ana kadar e-ticaret işlemlerinde en az iki defa kullanılmış kredi kartlarının onay zorunluluğundan muaf tutularak önlenebileceğini kaydetti.

11.com CFO'su Tolga Kocakalay ise, "Kart sahiplerinin karardan haberdar olarak bankalar ile iletişime geçmesini beklemek e-ticaret gibi dinamik bir sektörün doğasına aykırı. Bu noktada bankalar kullanıcıları süreç değişikliğiyle ilgili net uyarmalı. Aksi takdirde herkes mağduriyet yaşar" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
E-ticarette ‘kredi kartı’ kaosu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN