Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Diyaliz hastasına kesintisiz elektrik

EPDK, 70 bin diyaliz hastasının mağduriyetini önlemek için harekete geçti. Artık bu hastaların borcundan dolayı elektriği kesilmeyecek

Giriş Tarihi: 19.3.2017
Diyaliz hastasına kesintisiz elektrik
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), diyaliz hastaları gibi elektriğe bağımlı yaşayan vatandaşların "borç yüzünden elektriğin kesilmemesi" düzenlemesinden yeterince haberdar olmaması nedeniyle yaşanması olası mağduriyetleri önlemek için harekete geçti. Bu şekilde yaşamlarını sürdüren 70 bin vatandaşın elektrik dağıtım şirketlerine yazılı başvuru yapmaları halinde artık elektrikleri kesilmeyecek. Ödemelerde taksit imkânı sunulacak. Dağıtım şirketleri vatandaşları planlı ve plansız kesintiler halinde doğrudan bilgilendirecek.

4 AY TAKSİT İMKÂNI VAR
EPDK, elektrikle çalışan diyaliz destek ünitesi, solunum cihazı ve benzeri mahiyette yaşam destek cihazlarına bağımlı olan vatandaşlar için daha önce çok önemli bir düzenlemeyi hayata geçirmişti. Ancak elektriğe bağımlı yaşayan kimi vatandaşların haklarından haberdar olmaması üzerine kurum yeniden bir hatırlatmada bulunarak, düzenlemenin ayrıntılarını paylaştı. Düzenlemeye göre söz konusu aboneliklerin elektrik tüketimi nedeniyle oluşabilecek borçlarından dolayı elektrikleri kesilemeyecek. Bu durumda olan vatandaşların elektrik dağıtım şirketlerine yazılı başvurması gerekecek. Ayrıca ödeme güçlüğü çeken vatandaşlar ödemelerinin 4 ayı geçmeyecek şekilde taksitlendirilmesini talep edebilecekler.

KESİNTİLER HAKKINDA BİLGİ
Dağıtım şebekeleri planlı elektrik kesintileri hakkında elektriğe bağımlı vatandaşların belirlediği haberleşme aracı vasıtasıyla bilgilendirmede bulunacak. Dağıtım şebekesinde plansız elektrik kesintileri söz konusu olması durumunda ise yine kesintiyle ilgili bu kişilere bilgilendirme yapılacak.

SAĞLIK RAPORU İBRAZ EDİLECEK
Hayatlarını bu şekilde sürdüren vatandaşların dağıtım şirketlerine sağlık raporunu ibraz etmeleri ve bulundukları ikametgâhın aboneliğini bildirmeleri gerekiyor. Düzenleme konu hakkında dağıtım şirketlerine de zorunluluk getiriyor. Buna göre dağıtım şirketlerine ilgili tüketicinin sağlık raporunun sona ereceği tarihi önceden hatırlatma mükellefiyeti getirildi. Sağlık raporu sona eren vatandaşlar tekrar bu haktan faydalanma imkânına sahip. Bu durumda yenilenen sağlık raporunun 30 gün içerisinde dağıtım şirketine iletilmesi gerekiyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Diyaliz hastasına kesintisiz elektrik
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN