Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Madenlerde ferdi kaza sigortası ihmal edilmemeli

Birçok maden ocağının zorunlu ferdi kaza sigortasını hâlâ yaptırmadığını söyleyen Doğa Sigorta CEO’su Nihat Kırmızı, “Denetimlerin artırılması ve çalışanların güvencesi olan bu teminatın eksiksiz sağlanması gerekiyor” dedi

Giriş Tarihi: 27.3.2017
Madenlerde ferdi kaza sigortası ihmal edilmemeli
Doğa Sigorta CEO'su Nihat Kırmızı, maden çalışanları zorunlu ferdi kaza sigortasının iki yılı aşkın süredir yürürlükte ve yaptırılması zorunlu bir poliçe olduğunu hatırlattı. Kırmızı, sözlerine şöyle devam etti: "Maalesef ki faaliyette olan birçok maden ocağı bu poliçeyi hâlâ yaptırmıyor. Maden ocaklarındaki denetimlerin artırılması ve çalışanların güvencesi olan bu teminatın eksiksiz olarak sağlanması gerekiyor." Sigortasız maden ocaklarının önümüzdeki günlerde hızla azalacağına inanan Kırmızı, bu sigorta sayesinde madencilik sektörünün standartlarının yükseleceğini ifade etti. Tüm maden ocaklarının yönetmelik kapsamında ruhsat alabilmeleri için maden poliçesini tanzim ettirmek zorunda olduğunun altını çizen Kırmızı, sigorta sektörünün bir anlamda burada bir denetim faaliyeti yürüttüğüne işaret etti.

'RİSK ANALİZİNE GÖRE TEMİNAT VERİLİYOR'
Nihat Kırmızı, sigorta şirketlerinin bu alandaki denetim süreciniyse şu şekilde anlattı: "Maden ocağından aracılarımıza gelen talep doğrultusunda, maden ocağının çalışma şartları ve konumuna göre uzman kişilerden oluşan bir ekspertiz komitesi atıyoruz. Bu komite, ilgili ocağa giderek yönetmelik kapsamında risk denetimini yapıyor ve maden ocağı ile ilgili raporunu sunuyor. Bu raporun durumuna göre ilgili maden ocağının poliçesini tanzim ediyoruz. Raporun uygunsuz olması durumundaysa, eksiklerini tamamlaması adına 45 günlük bir süre tanıyoruz. Bu sürenin sonunda eksiklikler tamamlandıysa tekrar bir ekspertiz yapılıyor. Maden ocağı eksiklerini tamamlamadıysa Maden İşleri Genel Müdürlüğü ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na raporları iletiyor ve maden ocağının durumu hakkında bilgi veriyoruz." İlgili maden ocaklarında yaptırdıkları risk analizine göre ocağı teminat altına aldıklarını belirten Kırmızı, "Ekspertiz yapılması ve poliçenin tanzimine kadar tüm süreci yakından izliyoruz" şeklinde konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Madenlerde ferdi kaza sigortası ihmal edilmemeli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN