Ziraat’in 18’inci durağı oldu

yurtdışı atılımlarına ’ı da ekledi. 18 ülkede faaliyet gösteren Ziraat, yeni bankasını JSC Ziraat Bank Georgia adıyla kurdu. Tiflis, Batum ve Marneuli’deki şubeler tek çatıda birleşti

Giriş Tarihi: 3.5.2017
Ziraat’in 18’inci durağı Gürcistan oldu
En geniş uluslararası ağa sahip Türk bankası olan , üç şube ile faaliyet gösterdiği 'da JSC Ziraat Bank Georgia'yı kurarak 18'inci ülkede yatırımını yaptı. Banka, Tiflis, Batum ve Marneuli şubeleriyle 1998'den beri Gürcistan'da yürüttüğü faaliyetlerini 2 Mayıs'tan itibaren, JSC Ziraat Bank Georgia çatısı altında sürdürmeye başladı. Balkanlar'da çok şubeli bankacılık modelini benimseyen Ziraat Bankası, Orta Asya ve Kafkaslar'da da benzer şekilde hareket ediyor. Yüzde 100 Ziraat Bankası sahipliğinde kurulan JSC Ziraat Bank Georgia ile Gürcistan'daki şube ağının genişletilmesi, başta kurumsal bankacılık olmak üzere Türk kurum ve firmalarına hizmet verilmesi amaçlanıyor. Aynı zamanda, Gürcistan firmaları ve o ülkedekiyabancı ticari şirketlere hizmet sunulması, Türkiye'nin Gürcistan'daki yerel bankası olunması amaçlanıyor. Gürcistan'da internet bankacılığı, bireysel krediler, kart ürünleri gibi bireysel bankacılık alanında pazar payının daha da artırılması hedefleniyor.


Balkanlar'da çok şubeli bankacılık modelini benimseyen Ziraat'in, Orta Asya ve Kafkaslar'da da benzer şekilde hareket edeceği belirtiliyor.

HEDEF: LONDRA VE MOSKOVA
Ziraat Bankası'nın Gürcistan'daki varlığının şube statüsünden yeni bir bankaya dönüşümü ile Türkiye- Gürcistan arasındaki dış ticaretin geliştirilmesi, Türkiye'deki bankacılık tecrübesinin Gürcistan'da da uygulanması ve nihai olarak sektörde ilk sıralarda yer alınması amaçlanıyor. Ziraat Bankası'nın halihazırda Almanya, Azerbaycan, Bosna Hersek, Bulgaristan, Bahreyn, Gürcistan, Irak, İran, İngiltere, Karadağ, Kazakistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kosova, Özbekistan, Rusya, Suudi Arabistan, Türkmenistan ve Yunanistan'da şube, banka ve temsilcilikleri var. Finans merkezi Londra'da büyüme çalışmalarını hızlandıran banka, Rusya'da da kurumsal bankacılıkta sektör payını artırmayı hedefliyor.

Varlık Fonu etkilemedi
Ziraat Bankası Sermaye Piyasası Kurulu'ndan 20 milyar liralık bono-tahvil ihraç yetkisi aldı. Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, "Bu 20 milyarlık limit en fazla 5 milyar liralık bir stok anlamına geliyor. İhraç başvurusu Varlık Fonu'na devirden önce yapıldı, yeni bir ihtiyaç kapsamında yürütülen bir faaliyet değil" dedi. Aydın, Ziraat Bankası'nın Varlık Fonu'na devredilmesinin banka nezdindeki mevduat ve diğer yükümlülük kalemlerinde bir etkisi olmadığını bildirdi. Ziraat Bankası'nın SPK'dan ihraç yetkisi alması ve Varlık Fonu'na devri Meclis gündemine taşındı. Konuya ilişkin Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'e yöneltilen sorulara Ziraat Bankası Genel Müdürü Aydın yanıt verdi. Aydın, SPK'nın ihraçları 1 senelik süre için yetkilendirdiğini anımsatarak, bono-tahvil ihracı yapılabilmesi için her yıl başvurunun yenilenmesi gerektiğini anımsattı. Ziraat Bankası'nın 2011'den bu yana gerek yurtiçi gerekse yurt dışı piyasalarda bono-tahvil ihracı için SPK'ya başvurduğunu belirterek, "Alınan izinler kapsamında tahvil ihracı gerçekleştirilmektedir. İhraç tutarları bilanço yönetimi çerçevesinde belirleniyor" dedi. Hazal ATEŞ/ANKARA
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ziraat’in 18’inci durağı Gürcistan oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN