Bollywood yapımları Türkiye’ye gelecek

Giriş Tarihi: 4.5.2017
Bollywood yapımları Türkiye’ye gelecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Hindistan gezisi ilk meyvelerini verdi. Turizm acenteleri ve Bollywood yöneticilerinden oluşan 50 kişilik bir heyet Türkiye’yi ziyaret etti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Hindistan gezisinde yaptığı, "Hindistan'dan çok daha fazla turist bekliyoruz. Ülkemize yatırım yapmak isteyen Hindistan firmalarına her türlü kolaylığı sağlamaya hazırız" çağrısı ilk meyvelerini verdi. Hindistan'ın büyük turizm acentaları ve Bollywood sinema sektöründen yöneticilerin de olduğu 50 kişilik bir heyet Türkiye'ye geldi. Görüşmelerde iki ülke arasında ekonomik ve turistik işbirliğinden, dünyaca ünlü Bollywood filmlerinin Türkiye'de çekilmesine kadar birçok konu ele alınacak. Hindistan'ın önde gelen turizm acentalarını Muğla'da ağırlayacak olan Dalaman, Ortaca, Köyceğiz Turistik Otelciler ve Turizm İşletmecileri Birliği (DOKTOB) Başkanı Yücel Okutur, Hintli turistlerin Türkiye'ye olan ilgisini SABAH'a anlattı. Okutur, "Hindistan, dünyada turizm alanında çok büyük bir pazar. Türkiye'yi birçok Avrupa ülkesine tercih ediyorlar. Bunun da en büyük nedenleri arasında yemek kültürlerinin bize yakın olması, düğün turizminin Türkiye'de başarıyla uygulanabilmesi ve kültür turizmi geliyor. Hintli turistler için kültür turizmi deniz, kum ve güneş'ten daha önce geliyor. Anadolu medeniyetinin zengin kültürel mirası ve tarihi eserleri Türkiye'yi onların gözünde oldukça cazip kılıyor" şeklinde konuştu.

KÜLTÜR ÖN PLANDA
Okutur, Hintli turistlerin, her şey dahil paketlerini içeren tatil seçenekleri yerine doğa turizmini, kültürel ve tarihi yerleri ziyaret etmeyi daha çok sevdiklerini söyledi. Okutur'a göre ayrıca Hintliler gittikleri yerlerde önemli miktarda harcama da yapıyor. Şimdiye kadar 900'ü aşkın Hint turizm acentasıyla görüşüldü.

YÜKSEK BÜTÇELİ FİLMLER YOLDA
Hintli yapımcıların, bazı Bollywood filmlerinin Türkiye'de çekilmesi konusunda istekli olduğunu söyleyen Okutur, "Şimdiden iki yüksek bütçeli yapımın ülkemizde çekilmesiyle ilgili ön görüşmelere başlanıldı. Bu yapımların bir tanesinin değeri 10.1 milyon dolar. Geçen yıl İsviçre'de çekilen bir Hint filmi sonrasında, tüm Hindistan akın akın İsviçre'ye tatile gitmiş. Bu turist akınlarının Bollywood filmlerinin ülkemizde çekilmesiyle birlikte artık Türkiye'ye olacağını düşünüyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bollywood yapımları Türkiye’ye gelecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN