Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çin-Türkiye e-ticaret anlaşması imzalandı

Giriş Tarihi: 6.5.2017
Çin-Türkiye e-ticaret anlaşması imzalandı
Türkiye ile Çin arasında ilk sınır ötesi e-ticaret anlaşması Kayseri'de imzalandı. Hayata geçirilen proje ile Türk ve Çin KOBİ'leri arasında sınır ötesi e-ticaret alanında işbirliği, e-ticaret ve lojistik altında işbirliği, e-ticaret ve lojistik altyapısını güçlendirecek ortaklıkların oluşturulması ve e-ticaretin gelişimi sağlanacak. Düzenlenen tanıtım toplantısında yapılan konuşmalardan öne çıkan başlıklar şunlar oldu:

İKİ MEDENİYETİN BULUŞMASI
Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki: Bugün burada kadim Türk-İslam medeniyeti ile köklü bir Çin medeniyetinin buluşmasını da yaşıyoruz. Ticaret bir erdemdir, haktır, hukuktur. Doğru tüccarın ahirette de peygamber efendimizle birlikte olacağını dinimiz bize bildiriyor. Öte yandan, bir Çin atasözünde, 'güler yüzlü, adaletli olmayan ticaret yapmasın' deniliyor. Doğrusu da budur. Böyle iki köklü medeniyetin ticarette de birlikte hareket etmesi gerekir. Çok güzel üretim yapmasına rağmen, ürününü satamayan birçok insan var. Birçok bürokratik engellerin ötesinde, e-ticaret, çok daha kolay müşteriye ulaşmayı ve onlara bu ürünleri satabilmeyi sağlıyor. Dünya çapında 2 milyar insanın e-ticaret yaptığı bildiriliyor. İnşallah burada hayırlı bir işe imza atıyoruz İnşallah güzel bir başlangıç olur.

İLK ANLAŞMA TÜRKİYE İLE
Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Yu Hongyang: Çin'in sınır ötesi e-ticarette imzaladığı ilk anlaşmadır. Çin, ticaret anlamında çok büyük tecrübelere sahiptir. Türkiye de köklü ticaret yaşantısı nedeniyle her iki ülke de bu değerlerini birleştirip tarihteki İpek Yolu ticaretini yeniden canlandırabilirler. Çin, e-ticarette başlangıçta 1.3 trilyon yuan gelir elde etti. Geçen yıl e-ticaret hacmi 6,5 trilyon yuana ulaştı, 2020 itibarıyla da 12 trilyon yuana çıkması hedeflenmektedir.

PROJE İÇİN 2 YIL ÇALIŞILDI
Türkiye'nin G-20 2015 dönem başkanlığında Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile Çin Halk Cumhuriyeti Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu (NDRC) tarafından "Bilgi İpek Yolu'nun Gelişiminin Güçlendirilmesine İlişkin e-ticarette İşbirliği Mutabakat Zaptı" imzalanmıştı. Dünya KOBİ Forumu, TOBB tarafından proje yürütücüsü olarak görevlendirildi. İki yıl süren titiz çalışmalar sonucunda proje hayata geçirildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çin-Türkiye e-ticaret anlaşması imzalandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN