Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hatay’ın turizmine ipek böceği dopingi

Verilen tüm desteklere rağmen yeterli ilgiyi görmeyen ipek kozası üretimi için Hatay’da çalıştay düzenlendi. Hedef kent ekonomisi ve turizmine katkıda bulunmak

Giriş Tarihi: 7.5.2017
Hatay’ın turizmine ipek böceği dopingi
Dünyada 9'uncu sırada yer alan Avrupa'da ise lider olan Türk ipekçiliğinin geliştirilmesi için hükümet düğmeye bastı. İpek kozasının yeni nesillere benimsetilmesi, üretimin geliştirilebilir olması için 30 bin TL hibe, ücretsiz yumurta ve kilosu 45 TL'den alım garantisi verilen ipek kozası üreticiliğine yeterli başvuru gelmedi. Üretim süreçleri 40 gün süren ipek kozasında, 5 kutu yumurtadan 8 ila 11 bin TL arası gelir bırakacak koza üretiliyor. Hatay Sarısı İpek Turizm Çalıştayı'nda ipek kozası üretiminin geliştirilmesi ve ipeğin kültürel bir değer olarak turizme kazandırılması masaya yatırıldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı, üniversiteler ve özel sektörün katılımıyla düzenlenen çalıştayla, üretimin artırılması, yeni ustalar yetiştirilmesi, envanter çıkarılması, markalaşma, uluslararası tanıtım faaliyetleri ve festivallerinin düzenlenmesi ele alındı. İpekyolu projesinin de geliştirilmesi amacıyla yürütülen çalışmalar kapsamında, İpekyolu üstünde bulunan Hatay ipeğine turistik değer kazandırılması planlanıyor.

100 MİLYON $'LIK HACİM
Kozabirlik Genel Müdürü Aysel Akbaba, ipekte 66 milyon dolarlık ithalat, 36 milyon dolarlık da ihracat yapıldığını anlattı. Bu hacmin daha da geliştirilmesi için ciddi destekler verildiğini ancak yeterli başvurunun gelmediğini kaydeden Akbaba, "İpek ticaretinin geliştirilmesi için üreticiye destekler veriliyor. Destek alan üretici birliğimiz tarafından ücretsiz verilen ipek böceklerini alıp besleyecek. 40 gün süren bakım işlemi sonrasında oluşan kozalar da yine devlet tarafından alım garantili. 1 kg koza 45 TL'den alınıyor. Böcek ücretsiz, üretim tesisi için hibe, üretim sonrasında da alım garantisi var" dedi.

Hedef turistik değer yaratmak
Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman, tarihi İpekyolu'nun yeniden canlandırılmasının hedeflendiğini belirterek, "Bu yol üstünde bulunan Hatay'da da şehre özel ipek böcekçiliğinin canlandırılıp turistik bir değer olarak şehre kazandırılmasını istiyoruz" dedi. Yayman, çalıştayla da kültürel bir değeri yeniden canlandırmayı hedeflediklerini kaydetti. Hatay İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüsnü Işıkgör de, tarihi ve doğal güzelliklerin yanı sıra kültürel değerleri de turizme kazandırmayı hedeflediklerini söyledi. Işıkgör, "Kültürel değerlerin korunması ve bölgeye sağlayacağı ekonomik katkının artırılmasını istiyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hatay’ın turizmine ipek böceği dopingi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN