Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dünyanın gözü Bursa’da

Bursa ekonomisinin potansiyelini artıran hamlelere imza atan BTSO, Ticari Safari ve Uluslararası Rekabetçiliği Geliştirme (Ur-Ge) projeleri kapsamında 3 yılda 10 bin kişilik alım heyetini Bursa iş dünyası ile buluşturdu. Başkan Burkay yeni projeleri anlattı

Giriş Tarihi: 10.5.2017
Dünyanın gözü Bursa’da

Ekonomide yaşanan olumlu gelişmelerin meyveleri Bursa'da toplanmaya başlandı. Türkiye'nin üretim üssü konumunda olan Bursa'da makro projelerle ekonomiye değer katan Bursa Ticaret ve Sanayi Odası, üyelerinin uluslararası alanda da söz sahibi olması adına çalışmalarını hızla sürdürüyor. Türkiye'nin 2'nci büyük ihracatçı kenti Bursa, BTSO öncülüğünde düzenlenen alım heyeti programlarıyla yabancı alıcıları Bursa'da ağırlıyor. Ticari Safari kapsamında 80'i aşkın ülkeden gelen alım heyetlerinin sayısı 10 bine ulaştı. Ekonomi Bakanlığı'nın Uluslararası Rekabetçiliği Geliştirme Projesi (Ur-Ge) kapsamında düzenlenen alım heyeti organizasyonları sayesinde BTSO, üyelerinin ihracat ve rekabetçiliğini güçlendiriyor.

UR-GE İLE BİR YILDA BİN ALICI
Türkiye'nin en fazla Ur-Ge projesi geliştiren ve bu projeleri aynı anda yürüten tek oda konumunda olan BTSO, alım heyeti organizasyonlarıyla da fark oluşturuyor. Ur-Ge çalışmaları kapsamında bebe ve çocuk konfeksiyonu sektöründe 31 Mayıs ile 2 Haziran 2016 arasında yapılan alım heyeti organizasyonuna 20 ülkeden 150 yabancı firma temsilcisi, Eylül 2016 ve Mart 2017 arasında tekstil sektörüne yönelik düzenlenen alım heyetine 400 firma temsilcisi, nisanda gerçekleştirilen gıda alım heyeti organizasyonuna ise 20 ülkeden 160 firma temsilcisi Bursa iş dünyası ile bir araya geldi. Böylece sadece Ur-Ge projeleri kapsamında düzenlenen alım heyetleriyle son bir yılda bin yabancı alıcı Bursa'ya gelmiş oldu.

26 ÜLKEDEN 225 KİŞİLİK HEYET
Diğer yandan BTSO alım heyetleri programı kapsamında yeni bir organizasyona daha imza atacak. Tekstil Ur-Ge Projesi ile 10-14 Mayıs arasında giysilik kumaşlar sektörüne yönelik alım heyeti, Merinos AKKM'de gerçekleştirilecek organizasyonda 50'ye yakın Bursalı firmanın yeni koleksiyonlarını inceleyecek. Organizasyona 225 yabancı firma temsilcisi katılacak. Başta Rusya, Fas, İran ve Belarus olmak üzere 20 ülkeden gelecek yabancı alıcılar, önemli ikili iş görüşmeleri gerçekleştirecek. Yabancı alıcılar, Bursa programı kapsamında Bursa Uluslararası Tekstil ve Ticaret Merkezi BUTTİM'i ve Bursalı firmaların üretim tesislerini de ziyaret edecek.

ALIM HEYETLERİ KENTİMİZİN İHRACATINI ARTIRIYOR
BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Türkiye'nin ihracata dayalı kalkınma hedefleri doğrultusunda Bursa iş dünyasının rekabetçi ve ihracatçı kimliğine güç katmak için çalıştıklarını söyledi. Başkan Burkay alım heyeti programlarının Bursalı şirketlerin dünyaya açılmasına rehberlik ettiğini de belirterek, "Ticari Safari Projesi ve Ur-Ge Projeleriyle 80'i aşkın ülkeden 10 bin kişilik alım heyeti gruplarını Bursa iş dünyası ile buluşturmuş olduk. Üretim ve ihracatın merkezi Bursa, Türkiye'nin hedeflerine liderlik etmeyi sürdürecek" dedi. Bursalı firmaların alım heyeti programlarıyla yabancı alıcılara ürünlerini ve koleksiyonlarını sunma fırsatı bulduğunu ifade eden Başkan Burkay, "Yabancı alıcılar Bursa'da kaldıkları süre zarfında şirketlerimizin üretim tesislerini yakından inceleyerek işbirliği masasına oturuyorlar. Bursa'mızın tarihi ve kültürel zenginliklerini inceleme fırsatı bulan yabancı alıcılarımızın Bursa'ya olan ilgisi de her geçen gün artıyor. Bursa iş dünyası olarak daha fazla üretim, daha fazla istihdam ve ihracat hedeflerimizle ülkemizi dünyanın en büyük ekonomileri arasına el birliğiyle taşıyacağız" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dünyanın gözü Bursa’da
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN