Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İTO Başkanı Çağlar: "AB'den 'hata yaptık' itirafı bekliyorum"

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı İbrahim Çağlar, AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger'in "Türkiye'deki bu gelişimin ve ekonomik başarının kıskanıldığı' yönündeki açıklamasının önemli bir itiraf olduğunu belirterek, "Yakın gelecekte AB yetkililerinden 'Türkiye ile ilişkileri zora sokmak en büyük hatamızdı' itirafını da bekliyorum." dedi

Giriş Tarihi: 11.5.2017 12:41
İTO Başkanı Çağlar: AB'den 'hata yaptık' itirafı bekliyorum

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı İbrahim Çağlar, AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger'in "Türkiye'deki bu gelişimin ve ekonomik başarının kıskanıldığı' yönündeki açıklamasının önemli bir itiraf olduğunu belirterek, "Yakın gelecekte AB yetkililerinden 'Türkiye ile ilişkileri zora sokmak en büyük hatamızdı' itirafını da bekliyorum." dedi.

Çağlar, İstanbul'da bir programda yaptığı konuşmada, dünyanın ekonomi çevresinden bakıldığında bileşik kap gibi olduğunu, başka bir yerde olan bir kıpırtının diğer yerleri çok kısa bir sürede etkilediğini söyledi.

İş ve finans camiasının dünyadaki çalkantıları izleyip onların Türkiye ekonomisi üzerine etkilerini tartışmak yerine o etkilerin pozitife dönmesi için çalışması gerektiğini dile getiren Çağlar, belirsizlikle baş etme yollarına değindi.

Çağlar, "Bu baş etme yolları; belirsizliğin gelip geçici değil sürekli bir durum olduğunu düşünmek, o belirsizlikte en fazla ihtiyaç duyulan duyguyu yani güveni tesis etmek, 'bu işin altından kalkarız' özgüvenini yerleştirmek, işi her zaman ehline teslim etmek, durağan koşullarla zaman kaybetmek yerine hareket kabiliyetini geliştirmektir." diye konuştu.

Dünya ticaretinin ağırlık merkeziyle birlikte şirketlerin ağırlık merkezlerinin de yer değiştirdiğini dile getiren Çağlar, yaşanan ekonomik gelişmelerin tüm dünyayı ortak bir fırsatlar ve riskler coğrafyası haline getirdiğini bildirdi.

Çağlar, şirketlerin, ekonomiye yön verenlerin dünyanın şekil almasını beklemek yerine yeni duruma göre çözüm üretmesi gerektiğini söyledi.

Bugünün dünyasına verileri doğru okuyarak paranın gideceği adresi seçmenin geleceğin inşasıyla eşdeğer olduğunu belirten Çağlar, ticari hayatta ele geçen bir çek yaprağının bile verilerin doğru okunmaması durumunda önemli bir tehdide dönüştüğünü aktardı.

Çağlar, şirket yöneticileri için artık ana amacın "karı maksimize etmek" veya "maaşları ödeyebilmek" olmadığını, finansal sirkülasyonu sağlayabilmek olduğunu anlattı.

Başkan Çağlar, "Amaç 30 yıl sonra nerede olabileceğimizi kestirebilmek. İşte bugünün CFO'larını yalnızca mali işler sorumlusu olmaktan çıkaran da tam olarak bu istek. Bu anlamda kararlarıyla yatırımlara yön gösteren CFO'ların Türkiye'nin gelecek hedeflerinde ve değişen yönetim fonksiyonlarına uyum sağlama sürecinde şirketlerimizdeki en kritik koltukları doldurduklarına inanıyorum." ifadelerini kullandı.

"ADIMLARIMIZI 2023 HEDEFLERİ DOĞRULTUSUNDA ATMALIYIZ"

Çağlar, İTO olarak geleceğin şekillenmesini izlemek yerine bu güzel şehri geleceğe yön verilen bir platforma dönüştürmek için ekimde "Futur İstanbul" projesini gerçekleştireceklerini söyledi.

Dünyanın önde gelen gelecek bilimcilerini bu etkinlikte bir araya getireceklerini aktaran Çağlar, dünyada ve Türkiye'de iş ve ekonominin yarınını konuşacaklarını bildirdi.

Çağlar, 2023 hedeflerinden bahsederek, bu hedeflerin yakalanması halinde dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri haline geleceklerini vurguladı.

Başkan Çağlar, "Özel sektör olarak yatırımlarımızı, adımlarımızı hep bu hedefler doğrultusunda atmak mecburiyetindeyiz. Hükümetimizle bu konuda senkronize çalışmamız gerekiyor." dedi.

"AB'DEN 'HATA YAPTIK' İTİRAFI BEKLİYORUM"

Çağlar, AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger'in Türkiye hakkındaki sözlerine ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu:

"Önceki gün AB'nin Türkiye Delegasyonu Başkanı Berger'in 'Türkiye'deki bu gelişimin ve Türkiye'nin ekonomik başarısının kıskanıldığı' açıklaması önemli bir itiraftır. Yakın gelecekte AB yetkililerinden 'Türkiye ile ilişkileri zora sokmak en büyük hatamızdı' itirafını da bekliyorum.

Elbette siyasi ilişkiler kendi yolunu bulacaktır. Buluyor da zaten. Biz bu nedenle 2023 hedeflerini sloganlara hapsetmeden ve sorunlarımızı basite indirgemeden realist ancak umutlu bir patikada büyüme hikayemize devam etmemiz gerekiyor. Bu yolculuk duraksız bir yolculuk. Ve 2023 hedefleri Türkiye'yi 30 yıl- 50 yıl sonrasına taşıyacak bir araç. Bu nedenle 2023 hedeflerini doğru okumak ve adımlarımızı çok daha uzun soluklu bir gelecek vizyonuyla atmak gerekiyor."

Çağlar, Türkiye'yi geleceğe taşıma konusunda nüfusun ve coğrafi fırsatların geleceğinin, ticaretin ve finans sisteminin yarınının önemli olduğunu bildirdi.

Suriye'de süren iç savaş, Afrika'daki ekonomik fırsatlar, küresel üretim ve ticaretin Asya'ya kayması gibi konulara değinen Çağlar, Sanayi 4.0'ın öneminden bahsetti.

Çağlar, geleceğin bir tasarım çabası olduğunu belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ancak unutmamak lazım ki herhangi bir konuda bir tasarımın sözkonusu olabilmesi için her şeyden önce o konuda bir 'tasa'nın oluşması gerekir. Belki de en öz ifadesiyle 2023 hedefleri geleceğin Türkiye'sini tasarlamaya uğraşan bizlerin şimdiki en önemli tasası olmalıdır. Bugün son derece yüksek düzeyli bu platformda, bu konuları ele almak, bana kalırsa gelecek konusunda atılmış son derece kıymetli bir adımdır."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İTO Başkanı Çağlar: "AB'den 'hata yaptık' itirafı bekliyorum"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN