Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Siber güvenlik önem kazanıyor

Dünya genelinde ortalama bir siber güvenlik hasarı 3.8 milyon dolar zarara yol açıyor. VHV Reasürans Genel Müdürü Maximilian Stahl’a göre, bu riske karşı teminat sağlayan sigortalara Türkiye'de ilgi artıyor.

Giriş Tarihi: 12.5.2017
Siber güvenlik önem kazanıyor
VHV Reasürans Genel Müdürü Maximilian Stahl, Almanya'da kurulu şirketlerin %40'ının geçtiğimiz iki yıl içerisinde siber suçlardan doğrudan veya dolaylı bir şekilde etkilendiğini belirtti. Uluslararası sigorta ve reasürans şirketlerinin siber güvenlik teminatları konusunda ürün geliştirme çalışmalarına devam ettiğini söyleyen Stahl, "Buna rağmen, özellikle Kıta Avrupası'nda faaliyet gösteren şirketlerin ancak onda biri bu teminatı müşterilerine sağlayabiliyor. Nesnelerin interneti (Internet of Things, IoT) ile internet ortamına bağlanan her yeni şirket envanteri, şirketin bu tip bir zararla karşılaşma ihtimalini artırıyor. Buna karşın, dünya genelinde bir ortalama siber güvenlik hasarı 3.8 milyon dolar zarar meydana getirirken, siber teminatı 2 milyar dolar civarında bir prim üretimi sağlıyor ve bu primin %90'ı ABD içinde üretiliyor" dedi. Siber risklerin doğru analizinin ve doğru teminatın tasarlanmasının en önemli unsur olduğunu ifade eden Stahl, "Türkiye'de de siber güvenlik teminatı kurumsal şirketler ile holdingler tarafından talep görüyor. Holding iştiraki şirketlerin poliçelerinde, ana teminat paketine eklenecek siber güvenlik teminatı ile ilgili gelişmeler görüyoruz" dedi.

'ALMAN SİGORTACILARLA ORTAK ÇALIŞMA'
VHV Reasürans olarak, siber güvenlik teminatıyla ilgili güncel çalışmaları yakından takip ettiklerini belirten Stahl, sözlerine şöyle devam etti: "Alman Sigorta Birliği ile de siber güvenlik alanındaki gelişmeleri Almanya merkez ofisimizle birlikte takip ediyoruz. Önümüzdeki günlerde Alman Sigorta Birliği tarafından yayınlanması planlanan yeni bir teminat paketi ile Alman pazarına siber riskler için yeni bir ürün önerisi sunulmuş olacak. Biz de bu ürünün Alman piyasasındaki sürecini yakından izleyip, Türkiye'deki uygulanabilirliği konusundaki çalışmalarımıza devam edeceğiz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Siber güvenlik önem kazanıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN