Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gedikli: Türkiye üretim, ihracat ve sanayisi 4.0 ile büyüyecek

Nisan ayı sanayi üretimi verilerini değerlendiren Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Bülent Gedikli, sanayi ve imalat sektörlerinde yükselme olduğunu açıkladı.

Giriş Tarihi: 8.6.2017 13:35
Gedikli: Türkiye üretim, ihracat ve sanayisi 4.0 ile büyüyecek

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Bülent Gedikli, Türkiye'nin büyüme politikası ve üretim verilerini değerlendirerek, Nisan ayı sanayi üretim rakamlarını 2016 Nisan ayı verileri ile karşılaştırdı. Gedikli, büyümede asıl önemli olanın sıcak para girişi değil sanayi ve imalat sektörlerinde yükselme olduğunun altını çizdi.

Gedikli, Nisan ayında yüzde 4 artması beklenen sanayi üretiminin bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6,7 arttığını belirterek, "Asıl mühim olan ve çarkların döndüğünü gösteren sevindirici rakam ise imalat sanayi sektörü endeksinin yüzde 7,3 artmış olması. Büyüme rakamlarını yükseltiyormuş gibi yapıp sıcak para ile devam etsin ekonominiz telkini veren kuruluşların aksine, Türkiye üretim, ihracat ve sanayisi 4.0 ile büyüyecek" dedi.

Gedikli, "Türkiye büyümesini yüzde 3.3'e yükseltenlere; 'yetmez sıra sıra artıracaksınız'. OECD büyüme beklentisini yükseltiyor (muş) gibi yapmış. Reformlarla hedeflediğimiz büyüme beklentilerimizi hesaba katmadığı gibi politika faizini artır söyleminin yine dillendirildiği bir döneme girildiğini de görüyoruz" ifadelerini kullandı.

Daha önce büyüme konusunda yaptığı yorumlarda Türkiye'nin büyüme rakamlarının beklentilerden daha yüksek geleceğini kaydeden Gedikli, uluslararası kuruluşların bu konudaki raporlarına atıfta bulunmuş, kurumların büyüme beklentilerini eninde sonunda yükselteceklerinin altını çizmişti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gedikli: Türkiye üretim, ihracat ve sanayisi 4.0 ile büyüyecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN