Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Müezzinoğlu: İşçimizi enflasyona ezdirmeyiz

Giriş Tarihi: 3.7.2017
Müezzinoğlu: İşçimizi enflasyona ezdirmeyiz

200 bin kamu işçisini ilgilendiren toplu sözleşmede imzalar bugün atılıyor. Bakan Müezzinoğlu, “İşçileri enflasyona ezdirmiyoruz” dedi

Yaklaşık 200 bin kamu işçisini ilgilendiren toplu sözleşmede anlaşma sağlandı, imzalar bugün atılacak. Bakanlar Kurulu toplantısı öncesi Başbakan Binali Yıldırım artış oranlarını kamuoyu ile paylaşacak. Toplu sözleşme görüşmelerinde Türk-İş yüzde 18 zam, seyyanen iyileştirme talep ederken hükümetin teklifi ise 6+3 oldu. Çalışma Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, işçileri enflasyona ezdirmeme, enflasyonun üzerinde artış sağlama gayreti içinde olduklarını söyledi. Bakan Müezzinoğlu, işçi kesimi yüzde yüz anlaşma sağlandığını söyledi. Kamuda çalışan binlerce işçinin 2017- 2018 yılı maaş zamlarına ilişkin toplu iş sözleşmesi imza töreni bugün yapılıyor. Çalışma Bakanı Müezzinoğlu, Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında Türk-İş Başkanı Ergun Atalay'ın da katılımıyla işçilerin toplu iş sözleşmesi imza törenini düzenleyeceklerini söyledi. Müezzinoğlu, "Yoğun bir çalışma yaptık. Büyük bir olgunluk aşamasına geldi. Görüşmelerde yüzde 90'lara varan uzlaşımızı yüzde yüz noktasına taşıdı. İşçilerimizin enflasyona karşı korunması gayreti içinde olduk" diye konuştu.

GÖZLER ENFLASYONDA
Memur sendikaları ile yapılan toplu sözleşmeye göre yılın ikinci yarısında yüzde 4 zam yapılacak. Devlet memurları ve emeklilerin gözü ilk 5 aydaki enflasyonun yüzde 6.18 gerçekleşmesinin ardından, bugün açıklanacak haziran ayı rakamlarına çevrildi. Memurlar, fiyatların sabit kalması ya da yüzde 3'ten daha az düşmesi durumunda temmuzda enflasyon farkı alacak.

'15 YILDIR AKIL TERİ DÖKÜYORUZ'
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun başlattığı yürüyüşün niyetinin "adalet" olmadığını belirten Bakan Müezzinoğlu, "Biz özellikle 15 yıldır bu milletin yarınlarının muasır medeniyet seviyesinin üzerindeki o hedefi yakalayabilmesi için akıl teri döküyoruz, alın teri döküyoruz. CHP lideri ve ekibi ise ayak teri dökmeye devam ediyorlar. Buyursunlar ayak teri dökmeye devam etsinler. CHP üst yönetimi ne hikmetse tabanından kopuk durumda" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Müezzinoğlu: İşçimizi enflasyona ezdirmeyiz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN