Türkiye'nin en iyi haber sitesi

THY’ye uygulanan laptop yasağı kalktı

Giriş Tarihi: 5.7.2017
THY’ye uygulanan laptop yasağı kalktı
ABD'nin İstanbul Atatürk Havalimanı'ndan yapılan uçuşlarda kabine cep telefonundan büyük elektronik cihazların alınma yasağı bugün itibarıyla kaldırıldı. ABD uçuşlarındaki bütün elektronik cihzalara Patlayıcı İz Dedektörü (ETD) kontrolü yapılacak. Yaklaşık 100 gün süren uygulama sırasında yolcuların yasak kapsamına giren cihazlarını özel bir operasyonla taşıyan Türk Hava Yolları (THY) yasağın kalkması ile birlikte büyük bir maliyetten de kurtulmuş olacak.

LAPTOPLAR OKULLARA
Yasağın kalkmasında, elektronik cihazların tamamının ABD uçuşları için Atatürk Havalimanı'na getirilen tomografi cihazlarından sonra ETD'den geçirilecek olmasının da etkili olduğu belirtildi. THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker Aycı, yasak süresi boyunca THY tarafından satın alınan ve yolculara kullanılması için uçak içinde dağıtılan laptopların bir bölümünün de ihtiyacı olan okullara verilmesi için yönetim kuruluna teklif götüreceğini söyledi.
Elektronik cihaz yasağının başlamasının ardından başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere tüm paydaşların süreci beraber yürüttüğünün altını çizen Aycı, bu konuda ABD ile en iyi işbirliği yapan ülkenin de Türkiye olduğunu söyledi.
İlker Aycı yapımı süren 3. Havalimanı için THY'nin ilk etapta yaklaşık 500 milyon dolarlık yatırım yapacağını da belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
THY’ye uygulanan laptop yasağı kalktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN