Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Borsa İstanbul tüm zamanların rekorunu kırdı

Giriş Tarihi: 6.7.2017 14:32
Borsa İstanbul tüm zamanların rekorunu kırdı

Salı günü endeksinde 101 bin 220 puan ile gün içi rekoru kıran Borsa İstanbul, 101 bin 231 puan ile yeni rekor düzeye yükseldi.

Borsa İstanbul Endeksi (BİST 100) 101 bin 300 puanı da aşarak, 101 bin 309 puan ile yeni rekor düzeye tırmandı.

BİST 100 Endeksi, 4 Temmuz Salı günü 101 bin 220 puan ile gün içi rekoru ve 101 bin 208 puan ile kapanış rekoru kırmıştı.

Küresel gelişmeler ve jeopolitik risklerdeki artışa bağlı olarak dolar 3.6363 liraya kadar çıkarken, euro 4.1345 lira ile 26 Ocak'taki 4.1368 liralık tüm zamanların rekor düzeyine yaklaştı.

FED TUTANAKLARI SONRASI DOLAR VE EURO YÜKSELİYOR

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) 13-14 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilen Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısının dün akşam açıklanan tutanakları sonrası küresel piyasalarda yaşanan gelişmelerle dolar ve euro yükseliyor.

FOMC TUTANAKLARI SONRASI PİYASALAR

İş Yatırım'ın "FOMC tutanakları sonrası piyasalar…" başlıklı günlük piyasa raporunda, Aralık ayında faiz artırım ihtimali yükselirken, bilanço küçültmeye Eylül ayında başlanacağını düşünen oyuncuların sayısının artmakta olduğuna işaret edilerek, "Ancak gelişmiş ülke varlık fiyatlamalarında kayda değer bir sıkılaşma görmüyoruz" denildi ve şu değerlendirme yapıldı:

"Fed'in varlık alımlarına son vermeyi planladığını açıkladığı 2013 Mayıs ayındaki piyasa tepkisine göre ABD tahvil faizlerindeki yükseliş çok sınırlı... 2013 Mayısına benzer bir riskten kaçınma eğiliminin en açık görüldüğü yer gelişmekte olan döviz piyasaları.

Türk lirası, zar ve rublede yüzde 1.0'in üzerinde değer kaybı ile en kötü performans gösteren gelişmekte olan para birimleri. Ancak Türkiye varlıklarındaki kayıplar döviz piyasası ile sınırlı değil.

Hisse senedinde ve tahvilde de en kötü piyasalar arasında yer alıyoruz. Yüksek betalı Türkiye piyasalarındaki satış baskısının geçici mi yoksa kalıcı mı olacağını Türkiye dinamiklerinden çok küresel risk iştahının seyri belirleyecek."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Borsa İstanbul tüm zamanların rekorunu kırdı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN