Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Enerjide oyun kurucu Türkiye

Giriş Tarihi: 10.7.2017
Enerjide oyun kurucu Türkiye

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Albayrak: Türkiye bölgesel enerji projeleri için bir oyun kurucu ve güvenilir bir ortak olarak en önemli bölgesel aktörlerden biridir

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı dün 22. kapsamında düzenlenen Dewhurst ödül töreninde konuştu. 9 ay önce gerçekleştirilen 23. Dünya Enerji Kongresi'nden sonra tekrar İstanbul'da bir araya gelindiğini vurgulayan Albayrak, söz konusu kongrenin "petrol ve gaz endüstrisinin olimpiyatları" olarak nitelendirildiğini söyledi.
Kongrede petrol ve gaz endüstrisine ilişkin birçok konuyu konuşmak için imkan olacağını ifade eden Albayrak, "Aramızda, bu endüstride çığır açmış ve tecrübeli bir profesyonel var. Kendisinin bu endüstriye katkıları anlatmakla bitmez. ABD Dışişleri Bakanı 'u tebrik ediyorum. Burada 41.5 senelik bir çalışma hayatından bahsediyoruz" dedi.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a da kongreyi sahiplendiği için teşekkür eden Albayrak, Türkiye'nin enerji sektörüne ve yatırımlarına ilişkin önemli bilgiler verdi. Albayrak, enerji sektöründe hızlı bir talep büyümesi yaşandığını ve son 15 yılda elektrikteki kurulu gücün üç katına çıktığını anlattı.
Bu dönemde ortalama yüzde 5 ekonomik büyüme kaydedildiğini vurgulayan Albayrak, Türkiye'nin Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü ülkeleri arasında lider bir ülke haline geldiğini aktardı. Bu hızlı büyümede arz güvenliğini sağlamak ve öngörülebilir bir piyasa oluşturmak için yatırım ihtiyacının oluştuğunu vurgulayan Albayrak, şöyle devam etti: "Türkiye özellikle petrol ve doğalgaz arama ve üretim faaliyetlerini, yatırımlarını artırma hedefindedir. Akdeniz ve Karadeniz'de petrol ve doğalgaz arama faaliyetlerine odaklanıyoruz. Şu anda Akdeniz'de sismik arama faaliyetleri gerçekleştirmek için yoğun çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Aynı faaliyetleri Karadeniz'de de gerçekleştirmek istiyoruz. Akdeniz ve Karadeniz'de arama faaliyetlerimize odaklandık."

ANAHTAR ÜLKEYİZ
Türkiye'nin politik istikrar, iyi yönetişim, tahmin edilebilir piyasa koşulları ve öngörülebilir düzenleyici çerçeve sayesinde ulusal, bölgesel projeler için önemli boyutta özel sektör yatırımlarını harekete geçirdiğini belirten Albayrak, şunları kaydetti: "Türkiye bölgesel enerji projeleri için bir oyun kurucu ve güvenilir bir ortak olarak en önemli bölgesel aktörlerden biridir. Barışa, refaha ve arz güvenliğine katkı sağladığı sürece yatırımları desteklemeye devam edeceğiz. Bakü- Tiflis-Ceyhan Petrol Boru Hattı ve Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı (TANAP) bunun en önemli örneklerindendir. Türk Akımı da bu projelerden biri olarak düşünülebilir. 23. Dünya Enerji Kongresi'nde mottomuzu 'Barış için paylaş' olarak belirlemiştik. Bu kongrede 'Enerji için anahtar ülke Türkiye' sloganını motto olarak belirledik."

LNG'DE İKİNCİ YÜZER ÜNİTE MÜJDESİ
Türkiye'nin yıllık yaklaşık 50 milyar metreküp doğalgaz tüketimi olduğunu anımsatan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Albayrak, arz güvenliğini sağlamak adına sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) altyapısı ve yatırımlarını hayata geçirdiklerini söyledi. İlk sıvılaştırılmış yüzer LNG ünitesinin hayata geçirildiğine de dikkat çeken Albayrak, şöyle konuştu: "Yakında ikinci ünitemizi de faaliyete geçireceğiz. Doğalgaz depolama kapasitemizi de artırdık. Tabii aynı zamanda gaz depolama kapasitemiz de çok önemli. Tuz Gölü depolama tesisi ile yaklaşık 3.1 milyar metreküp depolama kapasitesine ulaştık. Bunu da 2023'te 11 milyar metreküpe ulaştırmayı düşünüyoruz."TÜRK HALKI 15 TEMMUZ'DA DEMOKRASİYİ KORUDU
ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'a, törende Dewhurst Ödülü takdim edildi. ExxonMobil'in eski başkanı ve CEO'su da olan Tillerson'a ödülü, Dünya Petrol Konseyi Başkanı Jozsef Toth tarafından verildi. Tillerson, Türkiye'nin önemli bir ortak olduğunu ve enerji konusunda da kavşak noktası konumunda bulunduğunu dile getirdi. FETÖ'nün darbe girişimine değinen Tillerson, "Yaklaşık bir sene önce Türk halkı darbecilere karşı geldi ve kendi demokrasilerini korudu. 15 Temmuz 2016'da hayatını kaybedenlerin onur ve cesaretlerini takdir ediyorum. Türk halkı, anayasalarındaki hakkı kullanarak ülkesini korudu. Hayatını kaybedenler ve yaralananları anıyorum" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Enerjide oyun kurucu Türkiye
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN