Türkiye'nin en iyi haber sitesi

En şerefli imtihanı Türk halkı başardı

DEİK Başkanı Vardan, darbenin duyulduğu andan itibaren teyakkuza geçtiklerini söyledi. Vardan, “Tüm birimlerle darbeye karşı çalıştık” dedi

Giriş Tarihi: 15.7.2017
En şerefli imtihanı Türk halkı başardı
Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Ömer Cihad Vardan, hain darbe girişimi gecesi tüm DEİK üyelerinin birbirleriyle iletişim ağı kurarak, darbeye karşı nelerin yapılması gerektiği konusunda önlemlerin alındığını söyledi. Darbe gecesi, DEİK Başkanı olarak yurtdışındaki yatırımcıların sorularını da cevapladığını belirten Vardan, "Hem darbe girişimi gecesi, hem de sonrasında tüm DEİK camiası olarak harekete geçerek, bu darbenin atlatılması için çalıştık. O akşam halkımız bir demokrasi destanı yazarak, ülkesini ve demokrasiyi kurtardı" dedi. Vardan, Türk milletinin hafızasında 'şerefli bir imtihan' olarak yer edecek 15 Temmuz hain darbe girişiminin, hiçbir ayrılığa düşmeksizin birlik ve beraberlik duyguları ile vatanına sahip çıkan, demokrasi bilinci ile elde edilen kazanımları ile halkımızın barış içinde yaşama iradesinin en gerçekçi örneği olduğunu belirterek, "DEİK ailesi olarak, 2016 yılında yaşanan terör olayları ve 15 Temmuz hain darbe girişimi sonrasında, bu menfur olayın yıl dönümünde, geleceğimizi esaret altına almaya yönelik tüm bu eylemleri bir kez daha şiddetle kınıyor; hayatlarını feda eden tüm şehitlerimizi şükranla ve rahmetle anıyoruz" dedi.

FETÖ'YÜ DÜNYAYA ANLATTIK
Hain darbe girişiminin iş dünyası temsilcilerinin de tek yürek, tek vücut olmasına imkân verdiğini söyleyen Vardan, şöyle konuştu: "Malum bizler, DEİK olarak Türk iş dünyasının dış ekonomik ilişkilerini yürütmekle görevlendirilmiş ve bu anlamda yetkilendirilmiş bir kurumuz. Bütün çalışmalarımızı iş konseylerimiz vasıtasıyla yapıyoruz. Şu an mevcut 142 iş konseyimizin 135'i de ülke bazında. Bir başka deyişle dünyanın hemen her tarafıyla iç içeyiz. Dolayısıyla ekonomi bağlamında ülkemizin bu hain olaydan zarar görmemesi için bu darbe girişimini dışarıya en iyi anlatabilecek kurum da DEİK idi." DEİK yapısı içerisinde ilk iş olarak, 18 Temmuz pazartesi günü, karşı kanatlar dahi işadamlarına mektuplar göndererek Türkiye'de işlerin 'olması gerektiği gibi devam ettiği' mesajının verildiğini belirten Vardan, "İletişimin her ne koşulda olursa olsun sürmesi gerektiği inancı ile, darbe girişiminin üzerinden daha bir hafta geçmeden, 21 Temmuz 2016 tarihinde tüm iş konseyi başkanlarımız ve yürütme kurulu üyelerimizin katılımı ile bir istişare toplantısı gerçekleştirdik ve atılması gereken adımları belirledik. İstişare toplantımızda ele alınan 150'nin üzerinde öneriyi konsolide ederek, önceliklendirdik ve 11 maddelik bir 'DEİK Acil Eylem Planı' oluşturduk. Eylem planımız çerçevesinde ilan ettiğimiz 'ekonomik seferberlik' kapsamında iş konseylerimizden sorumlu oldukları ülkelere bizatihi giderek, Türkiye'nin asıl gerçeklerini anlatmalarını, 15 Temmuz'da nelerin olup bittiğini, bu olay süresince Türk halkının kendi demokrasisini ve ekonomisini muhafaza etmek için nasıl mücadele ettiğini ve bütün bu olaylara rağmen Türkiye'de işlerin olduğu gibi yürüdüğü mesajını paylaşmalarını istedik" diye konuştu. Vardan şöyle devam etti: "Bu çalışmayı başlatmamızın üzerinden neredeyse 1 yıl geçti ve 1 yıl içerisinde 99 ülkeyi ziyaret ettik. Dünya geneline yayılan bu benzersiz seferberlik, ileriye dönük olarak da devam edecek. Her ne kadar kimi ülkelere ikinci, hatta üçüncü ziyaretler gerçekleştirilmiş bile olsa, ikili iş konseyimizin bulunduğu 135 ülkede, şartların el verdiği oranda bu çalışmayı ilanihaye sürdüreceğiz. Ta ki, herkes Türk iş dünyasının gücünü görsün, anlasın."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
En şerefli imtihanı Türk halkı başardı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN