Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tarihi Ziraat binası bankaların karargâhı oldu!

Türkiye Bankalar Birliği Başkanı Hüseyin Aydın, “O gece tarihi Ziraat binasında buluştuk, tedbirler devreye konuldu. Sektörün nakit ihtiyacı için tüm tedbirleri aldık. Tüm şubeler açıldı, ATM’ler çalıştı, internette hizmet sürdü. Bankalarımız bu süreçte panik yaşamadı” diye konuştu

Giriş Tarihi: 15.7.2017
Tarihi Ziraat binası bankaların karargâhı oldu!
Türk demokrasi tarihinin kara gecesi 15 Temmuz darbe girişimi tüm sıcaklığıyla sürerken Ulus'taki tarihi Ziraat Bankası binası adeta bankaların karargâhı oldu. Türkiye Bankalar Birliği Başkanı, Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın o gece çalışma arkadaşlarıyla tarihi binada toplandı, bayrakları göndere çekerek, hizmet birimlerini ayağa kaldırdı. Ekonomi yönetimi ve Merkez Bankası ile yürüyen trafiğin ardından müşterilerin ihtiyacı ne ise kesintisiz karşılanması talimatı bütün şubelere iletildi. Türkiye Bankalar Birliği Başkanı Aydın, o geceyi ve ülke ekonomisini ayakta tutmak için devreye alınan tedbirlerle, yürüyen trafiğe ilişkin SABAH'ın sorularını cevapladı:

TÜM KURUMLAR AYAKTAYDI
- 15 Temmuz nasıl bir geceydi, neler hissettiniz?
Darbe girişiminin yaşandığı gece Ankara'da evimdeydim. Umulmadık bir biçimde ülkesini, milletini seven ve demokrasiyi destekleyen idaremize karşı haince bir kalkışma yaşanıyordu. Asker, polis, siviller şehit ediliyor, Meclisimize ve milletimize yapılan saldırılar darbenin alçak yüzünü açıkça yansıtıyordu. Olağanüstü bir gece. Bir yandan aile bireyleri, yakın çevremiz, yöneticilerimiz, üstlerimizle görüşmeler yapıyoruz. Tüm kurumlar, kurullar ayakta. Meclisimiz, Cumhurbaşkanımız, Başbakanımızın vakur duruşu ve güçlü liderlikleri sayesinde çok kısa sürede toparlandık.

TARİHİ ZİRAAT BİNASINDA TOPLANDIK
- ATM'lere para yüklenmesi başta olmak üzere neler yaşandı anlatabilir misiniz?
Gece boyunca, olağanüstü durum planlarını uygulamaya başladık ve uygulamayı denetledik. Darbe girişiminden haberdar olur olmaz genel müdürü olduğum Ziraat Bankası'ndaki çalışma arkadaşlarımla Ankara'da bulunan tarihi binamızda buluştuk, henüz gece yarısı olmamıştı sanırım. Bayraklarımızı göndere çektik, binamızın ışıklarını yakarak ülkemizin üzerinde yükselmekte olan aydınlığa katkı sağladık. Hizmet birimlerimizi ayağa kaldırdık, hazır hale getirdik. Müşterilerimizin ihtiyacı ne ise kesintisiz olarak karşılanması için her türlü çabayı gösterdik.

HEDEF ETKİLERİN SINIRLI TUTULMASIYDI
Erken saatlerde, Bankalar Birliği Genel Sekterimiz ile değerlendirme yaptık. Şokun atlatılması için kısa dönem etkilerinin sınırlı tutulması ile uzun dönem yapılacaklar ve iletişim konularında sektör ile yakın istişare içinde olunmasını istedim. Merkez Bankamız 15 Temmuz gecesinde sektörün nakit ihtiyaçlarını karşılamak üzere gerekli hazırlıkları yaptı. Merkez Bankası'nın, şubesinin bulunduğu bölgelerde hizmete hazır olduğu bilgisini üyelerimiz ile paylaştık. Bankacılık sektörü 7 gün 24 saat hizmet vermeye devam etti. 15 Temmuz gecesi planlı tüm şubelerimiz açık, ATM'ler çalışır vaziyette, internet kanallarımız kısıntı olmaksızın hizmet görmeye devam etti. Olağan dönemlerde de yaşanabilecek arızalar ve sorunlar dışında gece boyunca müşteri talepleri karşılandı.

GECE BOYUNCA BİLGİ VERİLDİ
Zaman farkı nedeniyle gelişmeleri yakından izlemekte olan ülkelerdeki muhabirlere, ortaklara, Türkiye dostlarına olup bitenler hakkında gece boyunca bilgi verildi. Öncelikli konu olan güvenlikle ilgili endişe edilecek bir durum olmadığı, girişimin başarısızlıkla sonuçlandığı, yönetimin duruma hâkim olduğu, herkesin görevinin başında olduğu, bankaların olağan faaliyetlerini sürdürdüğü bilgisi verildi.
- Ekonomi yönetimi arasında nasıl bir trafik işledi?
BDDK, Merkez Bankası ve hükümetimiz ile sürekli iletişim içinde olduk. Her bir üyemizin görüşünü ilgili kurumlara, ilgili kurumların direktiflerini üyelere ilettik. Bankacılık sektörünün ekonomiye olan güvenini ve tam desteğini yurtiçi ve yurtdışı kamuoyuna anlattık. Aramızda yaptığımız iş bölümü doğrultusunda kamuoyunu sürekli bilgilendirdik ve iletişimi bir an olsun kesmedik. Belirsizlik kısa sürede atlatıldı, beklentiler hızla iyileşti. Dışişleri Bakanlığı tarafından 15 Temmuz 2016 saldırısına ilişkin hazırlanan ve resmi görüşlerimizi içeren makaleyi Uluslararası Finans Kuruluşu, AB Bankacılık Federasyonu, Arap Bankalar Birliği, Asya Bankalar Birliği gibi başlıca bankaların üst kuruluşlarına ve uluslararası bankalar birliklerine gönderdik.

BEDELİ AĞIR AMA DEĞERLİ BİR TECRÜBE
- Geriye dönük bir yılda bugünkü tecrübeyle neler görüyorsunuz?
Ülke ve millet olarak derin izler bırakan çok büyük bir travma yaşadık. Canlar verdik, hasar gördük. Bedeli ağır ama çok değerli tecrübe edindik. Hamdolsun, birlik ve beraberlik içinde temel değerlerimize sahip çıktık, sağlam durduk. Ekonomimiz küresel, bölgesel, yerel olsun her türlü şoklara hazır ve dayanıklı olduğunu bir kez daha gösterdi. İstikrarın önemini bir kez daha gördük. Türkiye her alanda güçlü olmak zorundadır. Bunun yolu geleceğimizi tehdit edenlere karşı birlik ve beraberlikten, her alanda ve her zaman sağduyulu olmaktan, birbirimizi dinlemek, anlamak ve doğru olanı yapmaktan geçiyor.

PİYASALAR MUTLAKA AÇIK KALACAK
- Cuma günü yaşanan darbe girişiminin ardından pazartesi günü piyasalardaki gelişmeleri nasıl değerlendiriyorsunuz? 16-17 Temmuz: Üyelerimizle sürekli iletişim içinde olduk. Bankaların ihtiyaçları ve hizmetlerin sürekli karşılanması için işbirliği yapılacak alanlar belirlendi. Ne pahasına olursa olsun, dalgalanmalar olsa da dengenin kısa sürede oluşacağına olan inancımızla, piyasaların açık kalmasına çok özel bir önem verdik. Müşterilerimizin her türlü talebini karşılayabilecek durumda olduğumuzu kamuoyuna açıkladık. Küresel krizi başarıyla atlatmış sektörümüzün gücünün farkındaydık ve bu gücümüzü ülkemizin ve ekonominin hizmetine sunmakta tereddüt etmedik. Bankalarımız bu süreçte panik yaşamadı. Kriz dönemlerinde edindikleri tecrübe davranışlarına yansıdı. Her bölge, her şube, her müşteri ile temas edildi. 18 Temmuz: Piyasalar zamanında açıldı, çalışmaya başladı. Olağanüstü bir durum yaşanmadı. TL isteyen TL, döviz isteyen döviz aldı. Piyasalarda likidite gerektiği kadar vardı ve olağandışı bir ihtiyaç da görülmedi. Piyasalar rasyonel olarak işledi, rasyonel olmayan hacim ve fiyat oluşmadı. Müşterilerimiz dövizden TL mevduata geçti. Faiz oranları gerilemeye devam etti. Nasıl 15 Temmuz gecesi Türk halkı hain darbe girişimine bedeni ile karşı durdu ise aynı şekilde pazartesi gününden itibaren finansal olarak üzerine düşen görevi yerine getirmek gayesiyle döviz varlıklarını TL'ye döndürdü. Milletimiz ülkemizin bekası için gerektiğinde canını, gerektiğinde malını feda etmekte bir an bile tereddüt etmedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tarihi Ziraat binası bankaların karargâhı oldu!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN