Türkiye'nin en iyi haber sitesi

40 bin konut askeri alana transfer edilecek

Giriş Tarihi: 1.8.2017
40 bin konut askeri alana transfer edilecek
Türkiye'de kentsel dönüşüm seferberliğinin başlatıldığı Esenler'de çalışmalar aralıksız sürüyor. Yaklaşık 100 bin konutun risk taşıdığını ve acilen dönüştürülmesi gerektiğini söyleyen Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, "Devlet ve millet eliyle bunların 26 binini dönüştürdük. Geri kalan 74 binini dönüştürmek için de projelerimiz, çalışmalarımız var" dedi.

İNŞAATI KİPTAŞ YAPACAK
Esenler'in, kilometrekare başına düşen 70 bin kişi ile İstanbul'un nüfus bakımından en yoğun ilçelerinden biri olduğunu hatırlatan , "Sayın Cumhurbaşkanımızın özel ilgileriyle bize rezerv alan olarak devredilen askeri alanla ilgili planlarımızı bitirdik. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na takdim ettik ve bu hafta resmi süreçleri başlatıyoruz" diye konuştu. 74 bin konutun 40-45 binini bu alana transfer edeceklerini anlatan Göksu, "Bu konutların bulunduğu alanları yapılaşmaya açmıyoruz. Bu alanları park, okul, şehir meydanı gibi şehir donatısı için kullanıyoruz. Geri kalan 34 bin konutu ise yerinde dönüşüm ile yeniliyoruz. Bu dönüşüm projesini 5 yılda tamamlayacağız. İnşaat çalışmalarını ise KİPTAŞ yapacak" diye konuştu. Askeri alanda sadece 1.6 milyon metrekare alanda yapılaşma olacağına dikkat çeken Başkan Göksu, "15 Temmuz Şehitler Parkı gibi 11 tematik park yapıyoruz. Parkların toplam alanı 3.3 milyon metrekare olacak. Bu park, kentsel dönüşüm kapsamında inşa edilen dünyanın en büyük parkı olacak" dedi.

DÜNYAYA ÖRNEK OLACAK
Proje kapsamında dünyanın en büyük müzesinin ve Türkiye'nin en büyük kültür vadisinin de inşa edileceğini belirten Başkan Göksu, "Müzemizin ve kültür vadimizin lokasyonları belirlendi. Proje ortaklarımız olan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, ve KİPTAŞ ile çok yakında ilk kazmayı vuracağız" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
40 bin konut askeri alana transfer edilecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN