Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’ler de araç kiralamayı keşfetti

ekonomisinin belkemiği konumundaki ’ler araç kiralamanın avantajlarını keşfetti. Corporent’in ortağı Pınar, ”Patronlar önce kendi araçlarını kiraladılar. Avantajlarını görünce şirket araçlarını da kiralamaya başladılar” dedi

Giriş Tarihi: 3.8.2017
KOBİ’ler de araç kiralamayı keşfetti
'de yüzde 3'ler seviyesinde olan araç kiralama sektörü patronların binek araçlarını kiralamaya başlamasıyla birlikte büyük bir patlama yaşadı. Kiralamanın satın almaktan daha uygun olduğunu gören seviyesindeki şirket patronları, bu avantajı şirket arabaları için de kullanmaya başladı. Araç kiralama şirketlerinin, "Anahtarı havaya atıyoruz, düşene kadar kiralanıyor" diye özetlediği bu ilginin ardında ise maliyet avantajı yatıyor.

İLK SIRADA RENAULT VAR
Corporent'in kurucu ortağı Barkın Pınar, önceleri lüks arabalarla başladıkları kiralama hizmetinin KOBİ'lerin talebinin artmasıyla orta segmentte kaymaya başladığını belirtti. İstatistiklere göre Türkiye'de en çok kiralanan aracın yüzde 39'la olduğunu söyleyen Pınar, "Arkasından Volkswagen geliyor. Bu sektöre ilk girdiğimizde BMW, Mercedes gibi araçları kiralıyorduk. Patronlar önce kendileri için lüks markalar kiraladı. Avantajını görünce şirket araçlarını kiralamaya karar verdiler" diye konuştu. Bu yöntem sayesinde işadamlarının, ellerindeki parayı araç almak için kullanmadığını söyleyen Pınar, "Bir kere otomobil kiraladıktan sonra satın almayı düşünen patron görmedim. Kiralayan zaten avantajlarını öğreniyor. Böylece yatırımcı sermayesini şirketin üretimle ilgili işlerine ayırabiliyor" diye konuştu. Barkın Pınar, peşin para verip üstüne kredi aktifinde borç görünmesini istemeyen şirketlerin son dönemde yoğun olarak araç kiralamaya başladığını da vurguladı.

GÜNLÜK 300 ÇAĞRI GELİYOR
Üç yıl önce şirketi kurduklarında günde bir kez bile telefon çaldığı zaman mutlu olduklarını söyleyen Pınar, şimdi günde 300 civarı telefonun geldiğini belirtti. Süreç içinde inanılmaz bir talep artışı yaşandığını vurgulayan Pınar, tüm sektörün potansiyelinin bu seviyelerde olduğunu anlattı. Şu anda talebe yetişemediklerini belirten Pınar, bekleyen taleplerin olduğunu kaydetti. Müşterinin uzun vadeli kiralama yerine aylığı tercih ettiğini belirten Pınar, "Şirketler 36 ay gibi çok uzun bir süre borçlanma riskine girmek istemiyor. O yüzden süre 36'dan 24'e kısalıyor. 36 ay euro olarak borçlanmak istemiyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
KOBİ’ler de araç kiralamayı keşfetti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN