Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bakan Elvan'dan flaş açıklaması!

Giriş Tarihi: 4.8.2017 11:30
Bakan Elvan'dan flaş büyüme açıklaması!

Elvan, ikinci çeyrekte yüzde 5'in üzerinde beklendiğini belirtti

Enflasyonun tek haneye inmesini değerlendiren Elvan, "Son üç ayda enflasyon düşüş eğilimine girdi. Kur geçişkenliği konusunda enflasyon son derece duyarlı. Kurdaki artışın üretici fiyatlarına etkisi oldu. Oradan da tüketici fiyatına yansıması söz konusu oluyor. 9.79'un 2,8'i kur geçişkenliğinden kaynaklanıyor. Aralık ayından itibaren enflasyonda başlayan düşüş devam edecek. Şubat itibariyle 7 bandına ineceğini düşünüyoruz" dedi.

Gıda fiyatlarına yönelik önlemlerle ilgili konuşan , "Depolama, ambalajlama, soğuk zincir, hallerin yapısı bunların hepsini bir bütün olarak ele alıyoruz. Üretici örgütlerinin güçlendirilmesine yönelik adımlarımız olacak. Soğuk zincirin yayılmasında bir takım önlemlerimiz söz konusu olacak. Depolama kapasitesinin artırılması konusunda çalışmalar var. Önümüzdeki günlerde bunları açıklayacağız. Gıda fiyatlarının enflasyon üzerindeki etkisini minimize edecek çalışma yürütüyoruz" diye konuştu.

Bakan Elvan, ilk çeyrekte nin beklentileri aştığını hatırlatarak şöyle devam etti: "Yatırımlardaki artış oranı büyümenin hep üzerinde olmuştur. Özel sektör yatırımları istenen düzeyde değil. Beklenen yatırımların önümüzdeki dönemde artacağını düşünüyorum. Kapasite kullanım oranı 4 yılın en yükseğinde, yatırım için uygun bir ortam var. Canlanma devam ediyor. Ekonomik açıdan son derece olumlu bir hava var. İkinci çeyrekte yüzde 5'in üzerinde büyüme bekliyoruz. Üçüncü çeyrekte ikinci çeyreğe göre daha yüksek bir büyüme bekliyoruz. İlk 6 ayda 5-5,5 bandında bir büyüme gerçekleştireceğimizi bekliyorum. 2017'de 5-5,5 bandında büyüme bekliyoruz."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bakan Elvan'dan flaş büyüme açıklaması!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN