Türkiye'nin en iyi haber sitesi

‘Türkiye yeni bir çıkışın eşiğinde’

Orta ve uzun vadede Türkiye’nin geleceğinin yatırımlar olduğunu belirten : Türkiye yeni bir çıkışın eşiğinde. Onun için daha çok üreteceğiz, istihdam edeceğiz, ihracat yapacağız. Çıkış formülü budur

Giriş Tarihi: 6.8.2017
‘Türkiye yeni bir çıkışın eşiğinde’

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, temelleri sağlam olduğu için karşılaştığı şoklara büyük direnç gösteren Türkiye'nin yeni bir çıkışın eşiğinde bulunduğunu söyledi. 'in Mazıdağı ilçesinde yapımı süren Cengiz Holding'e ait Eti Bakır Metal Geri Kazanım ve Entegre Gübre Tesisleri'ni ziyareti sırasında açıklamalarda bulunan Şimşek, dünya ölçeğinde entegre bir tesisin görülmesi, takdir edilmesi ve önünün açılması gerektiğini bildirdi.

YATIRIMLAR GELECEĞİMİZ
"İnşallah Türkiye yeni bir çıkışın eşiğinde" ifadesini kullanan Şimşek, sözlerini şöyle sürdürdü: "Zor bir dönem geçirdik. Son birkaç yıl Türkiye için çok zor oldu. Başımıza gelmeyen felaket kalmadı. Ona rağmen Türkiye temelleri sağlam olduğu için bu şoklara karşı büyük direnç gösterdi. Ama orta ve uzun vadede Türkiye'nin geleceği bu yatırımlardır. Yatırım olmadan kalıcı refah olmaz. Onun için biz daha çok üreteceğiz, istihdam edeceğiz, ihracat yapacağız. Türkiye'nin çıkış formülü budur. Bu nedenle biz ihracata, yatırımlara, istihdama bir seferberlik anlayışıyla gerçekten çok güçlü destekler veriyoruz." Gereken reformların yapıldığını vurgulayan Şimşek, şunları kaydetti: "Cumhurbaşkanımızın, Başbakanımızın liderliğinde hükümet olarak biz sürekli bir şekilde, 'Türkiye ekonomisini nasıl dirençli bir hale getirir, sahada mikro düzeyde önemli projelere nasıl ön açarız, gereken desteği veririz, vatandaşımızın sorunlarını nasıl çözeriz?' diye çalışıyoruz, çabalıyoruz."


Tesisle ilgili Cengiz Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz'den bilgi alan Şimşek'e, Mardin Valisi Mustafa Yaman ile AK Parti milletvekilleri Orhan Miroğlu ve Ceyda Bölünmez Çankırı da eşlik etti.

GÜNEYDOĞU'YA EN BÜYÜK ÖZEL YATIRIM
, 2018 yılı ortasında üretime başlaması planlanan Eti Bakır Metal Geri Kazanım ve Entegre Gübre Tesisleri'ni ziyaretinde, Cengiz Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz'den bilgi aldı. Şimşek, "Bu yatırım özel sektör tarafından Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde Cumhuriyet tarihimizde yapılmış en büyük yatırımdır. Türkiye'nin dış ticaret açığını 1 milyar dolar azaltabilecek bir proje" dedi. Mardin'in Mazıdağı ilçesinde 1 milyar 289 milyon dolarlık yatırımla yapımı devam eden Eti Bakır A.Ş'ye ait Metal Geri Kazanım ve Entegre Gübre Tesisleri, 5 ana 12 yardımcı tesisi içeriyor. Tesisin yapım aşamasında 3 bin kişiye doğrudan, 15 bin kişiye dolaylı istihdam sağlanıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘Türkiye yeni bir çıkışın eşiğinde’
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN