Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yeni hattı günde 500 bin yolcu taşıyacak

İstanbul Büyükşehir Belediye'sinin, TBM'lerin (Tünel Kazma Makineleri- Köstebek) kaynak programını gerçekleştirerek çift yönlü kazma işlemlerinin startını verdiği Ataköy-Basın Ekspres-İkitelli Hattı'nda, tamamlandığında, günde 500 bin yolcu seyahat edecek. Altı bölgeyi birbirine bağlayan Ataköy–Basın Ekspres İkitelli Metrosu için geri sayım başladı. Seyahat süresini 19,5 dakikaya indirecek 13,5 kilometrelik hat, çift tüp tünel ve 12 istasyondan oluşuyor.

Giriş Tarihi: 8.8.2017 16:49 Güncelleme Tarihi: 8.8.2017 17:21
Yeni metro hattı günde 500 bin yolcu taşıyacak

Kasım 2019 yerel seçimlerinden önce bitirilmesi planlanan ve bu nedenle çift yönlü 4 TBM'in kazı işlemini gerçekleştirdiği hat, pek çok noktayı birbirine bağlayacak.

SEYAHAT SÜRESİ 19,5 DAKİKA!

Belediyeden alınan bilgilere göre, Ataköy-Basın Ekspres-İkitelli su, Bakırköy, Bahçelievler, Bağcılar, Küçükçekmece ve Başakşehir ilçelerinde ikamet eden yaklaşık 2 milyon 500 bin kişi ile bu ilçelere giden kişilere hizmet verecek.

Hat, Marmaray hattıyla bağlantılı Ataköy İstasyonu'ndan başlayacak ve İkitelli Sanayi İstasyonu'nda sona erecek. 13,4 kilometre ve 12 istasyondan oluşacak hattın seyahat süresi ise 19,5 dakika olacak.

GÜNDE 500 BİN YOLCU TAŞIYACAK

Günlük 500 bin yolcu kapasiteli hat ile Ataköy'den, Marmaray, Yenibosna'dan Atatürk Havalimanı-Yenikapı metrosu ve metrobüs bağlantısı sağlanacak.

TÜM HATLARA ENTEGRE OLACAK

Çobançeşme'den Yenikapı-Sefaköy metrosu ile bağlantı kurulurken, Mimar Sinan İstasyonu'nda ise yapımı devam eden Kirazlı Halkalı Metrosu ile de bağlantı gerçekleştirilecek.

Metro hattı, Mehmet Akif İstasyonu'ndan, ihalesi yapılan Mahmutbey-Bahçeşehir-Esenyurt metrosuyla ve oradan da İkitelli Sanayi İstasyonu'ndan Kirazlı Başakşehir Olimpiyat Metrosu ile entegre olacak.

Basın Ekspres yolundaki trafiğin de metro sisine alınmasıyla E-5 ve TEM'deki yoğunluğu azaltması hedeflenen metro hattında, Ataköy, Yenibosna, Çobançeşme-Kuyumcukent, İhlas Yuva, Doğu Sanayi, Mimar Sinan Caddesi, Hoca Ahmet Yesevi, Halkalı Caddesi, Mehmet Akif, Bahariye, MASKO ve İkitelli Sanayii gibi istasyonlar yer alacak.

Yolcuların metroyla seyahat sürelerinin ise "Ataköy-İkitelli Sanayi 19.5, Atatöy-Başakşehir 27, Ataköy-Kirazlı 30, Havaalanı-Başakşehir 27, Mahmutbey-Yenibosna 23 dakika." şeklinde olması planlanıyor.

İSTASYONLAR

Ataköy, Yenibosna, Çobançeşme- Kuyumcukent, İhlas Yuva, Doğu Sanayi, Mimar Sinan, Hoca Ahmet Yesevi, Halkalı Caddesi , Mehmet Akif, Bahariye, Masko, İkitelli Sanayii

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeni metro hattı günde 500 bin yolcu taşıyacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN