Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’da iddialıydık ama maalesef olmadı

Giriş Tarihi: 11.8.2017
YEKA’da iddialıydık ama maalesef olmadı
2017 yılında 4 farklı yabancı şirkete 1.2 milyar dolarlık hisse devri gerçekleştiren 'in patronu , dünya rekoru kırılan Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları () ihalesine iddialı girdiklerini ancak kazanamadıklarını söyledi. Bir grup gazeteciyle sohbet toplantısı düzenleyen Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nca düzenlenen rüzgâr enerjisi ihalesinde Çinli ortağının yeterince esnek olmaması nedeniyle çekilmek zorunda kaldıklarını söyledi. Akfen Holding, ihaleye Çinli Goldwind ile girmişti.

ORTAK ESNEKLİK VERMEDİ
Siemens-Türkerler- Kalyon konsorsiyumunun kazandığı ihaleyle ilgili soruları yanıtlayan Akın, "YEKA ihalesinde 3.48 dolar/ cent'lik fiyat verildi. Burada iddialıydık. Biz 5.99 attık, elendik. Ama elenmeseydik 4'e kadar inerdik. Ben aslında bu fiyata düşecektim ama Çinliler bana bu esnekliği veremedi. Bu projede 3 ila 3 milyar 250 milyon kws elektrik üretebileceğimizi hesaplamıştık" dedi.

7 YILDA 2.8 MİLYAR DOLARLIK HİSSE SATTI
Akın, son 7 yıllık sürede yabancı şirketlere 2.8 milyar dolarlık hisse devrine imza attıklarını söyledi. Akfen'i bir 'varlık evi' olarak tanımlayan Akın, son hisse devrinden elde edecekleri gelirin bir kısmını 'venture-angel' (girişim-melek) arası noktada yeni yatırımlara imza atacaklarını açıkladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
YEKA’da iddialıydık ama maalesef olmadı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN