Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Özel sektör de ithal edecek

Giriş Tarihi: 12.8.2017
Özel sektör de ithal edecek
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, besilik hayvan ithalatında yeniden özel sektöre yetki vermeye hazırlanıyor. 3 yıl içerisinde ithalatın tamamen bitirilmesi hedefleri çerçevesinde atılan adımla Kurban Bayramı öncesi spekülasyonların önüne geçilmesi, fiyatların dengelenmesi ve besi çiftliklerinin yeniden doldurulup üretimin artırılması planlanıyor.

BESİ ÇİFTLİKLERİ DOLACAK
Türkiye Süt, Et, Gıda Sanayicileri ve Üreticileri Birliği Başkanı Tarık Tezel, yapılacak ithalatlarla birlikte besi çiftliklerinin dolacağını ve canlı hayvan artışıyla birlikte fiyatların da geri geleceğini dile getirerek "Zamanlama çok iyi. Kurban Bayramı öncesi yapılan açıklama spekülasyonların da önüne geçer" dedi. Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Bülent Tunç ise, Et Süt Kurumu (ESK) tekeline bırakılan ithalat yetkisinin sıkıntıları çözmediğini, özel sektöre de ithalat izni verilmesinin pozitif bir adım olduğunu söyledi. Tunç, "İpin ucu devletin elinde olursa ve özel sektör denetlenirse daha sağlıklı olur. Fiyatlar da daha hızlı dengelenir" ifadelerini kullandı.

ROTA GÜNEY AMERİKA
ESK ağırlıklı olarak Avrupa ülkelerinden et ve canlı hayvan ithal ediyor. Özel sektör için belirlenen ithalat bölgesinin Güney Amerika olması bekleniyor. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci de yaptığı açıklamada, "Toprak Mahsulleri Ofisi ile ESK'ya verilen ithalat yetkileri konusunda başka formüller bulacağız. Özel sektör de bu işe girecek. Normal ithalatını sağlık hassasiyetiyle yapacak, Gıda ve Tarım Bakanlığının hassasiyetiyle girecek" dedi.Rota Güney Amerika
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Özel sektör de ithal edecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN