Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Piyasaların gözü bugün 'nda

Piyasalarda gözler 'nın toplantısı sonrası açıklayacağı leri kararına çevrildi. Faizlerde bir değişiklik beklenmezken, PPK notlarında önemli ve öncekilerden farklı bir söylem olup olmadığına bakacak

Giriş Tarihi: 14.9.2017 10:06 Güncelleme Tarihi: 14.9.2017 10:07
Piyasaların gözü bugün Merkez Bankası'nda

ikinci çeyrek büyüme rakamlarının ardından, piyasanın bu haftaki bir başka önemli gündemi 'nın toplantısı. İkinci çeyrek büyüme verisinin iç talepte kırılganlıkların yüksek olduğuna işaret ettiğini belirten bazı ekonomistler, bu nedenle 'nin daha fazla sıkılaştırma yapmak için acele etmekten kaçınacağını düşünüyor. Mevcut enflasyongörünümü de göz önüne alındığında Merkez'in beklemede kalacak olması kuvvetle muhtemel. Piyasa, notlarında önemli ve değişik bir söylem olup olmadığına bakacak.

Reuters'ın 17 kurumun katılımı ile yaptığı ankette de tüm kurumlar eylülde kısa vadeli faizlerin sabit tutulmasını bekliyor. Hali hazırda politika faizi yüzde 8, faiz koridorunun alt bandı olan gecelik borç alma faizi yüzde 7.25, koridorun üst bandı olan gecelik borç verme faizi yüzde 9.25 seviyesinde. TCMB'nin uyguladığı likidite politikalarının bileşiminde ortaya çıkan son faizi gösteren ve bu yılın başlarında yüzde 8.30'lu seviyelerde olan ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti ise yüzde 12.00 civarında seyrini sürdürüyor.

TCMB son olarak nisanda enflasyon görünümündeki bozulmayı sınırlamak amacıyla geç likidite penceresi (GLP) faizini 50 baz puan artırarak yüzde 12.25'e yükseltmişti. Enflasyonda yükselişin belirginleşmesinden bu yana geç likidite penceresi (GLP) faizini para politikasında ana fonlama enstrümanı olarak kullanan TCMB, GLP faiz oranını kullanarak piyasaya uyguladığı faizi belirliyor.

Eylül ayı PPK toplantısının sonuçları bugün saat 14:00'da açıklanacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Piyasaların gözü bugün Merkez Bankası'nda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN