İnşaat sanayisinde dijital çağ başlıyor

Giriş Tarihi: 10.10.2017
İnşaat sanayisinde dijital çağ başlıyor

15 milyar dolarlık a sahip inşaat malzemeleri sanayisinde dijital dönüşüm başladı. Binlerce ’nin faaliyet gösterdiği sektörün hedefinde 4. ’ndeki değişimleri yakalamak var

Türkiye'nin en büyük sektörlerinden olan gayrimenkulün başat sektörü inşaat malzemeleri sanayisinde dijital dönüşüm seferberliği başladı. Binlerce 'nin faaliyet gösterdiği sektörün hedefinde 4. 'ndeki değişim dalgasını yakalamak var. Bu kapsamda üretimin her noktasını dijital ağlarla birleştirmek istediklerini ifade eden Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD) Başkanı Ferdi Erdoğan, "Bu konuda birtakım çalışmalar için düğmeye bastık. Genellikle inşaat sektörü ile anılan bir imajımız var. Ancak asıl işimiz sanayicilik ve bu alanda baş döndüren gelişmeler yaşanıyor. Bunlara kayıtsız kalmamak ve üyelerimizin imalat sanayisindeki katma değerini artırmak için bir dizi projeyi hayata geçireceğiz" dedi. Bu kapsamda önemli bir zirve de düzenleyeceklerini ifade eden Erdoğan sözlerine şöyle devam etti: "2015'te düzenlediğimiz 7. Uluslararası İnşaatta Kalite Zirvesi'nde dünyadaki teknolojik ve dijital gelişmeleri gündemimize getirmiştik. Bu yıl 26 Ekim'de 8'incisini düzenleyeceğimiz zirvemizin ana temasını ise 'Geleceğe Yatırım: Dijital Dönüşüm' olarak belirledik. Endüstri 4.0, dijitalleşme ve teknolojik gelişmeleri masaya yatıracağımız zirvede, bu süreci nasıl yönetmemiz gerektiğini de konuşacağız."

UÇTAN UCA KALİTE
Bilişim Çağı'nda güçlü şekilde var olmak için çabaladıklarını anlatan Ferdi Erdoğan, "Dijital dönüşümü nasıl zamanında yakalayıp süreci nasıl doğru yönetmeliyiz konusu üzerine çalışıyoruz. Bilindiği üzere hızla artan rekabet ortamında, değişime ayak uydurabilenler ayakta kalıp pastadan payını alırken, ayak uyduramayanlar geri planda kalacaklar" diye konuştu.

İHRACATTA REKOR KIRDILAR
İnşaat sanayisinde 2.2 milyon kişi çalışıyor. Türkiye'nin dünya çapında rekabet edebildiği nadir sektörler arasında bulunan ve dünya sıralamasında ilk 10 içinde yer alan sektör 2016'da 15.2 milyar dolar ihracat gerçekleştirdi. Bu potansiyeli daha da yukarı taşımak istediklerini belirten Ferdi Erdoğan şunları söyledi: "Sürekli değişen ve artan dinamikleri içinde barındıran Endüstri 4.0 (4. Sanayi Devrimi) üretim ve hizmet sektörlerinin de dinamiklerini değiştiriyor. Dijital dönüşüm sürecinin bir yansıması olarak üretim maliyetleri değişirken, verimli ve yüksek işgücü ortaya çıkıyor. Dijital dönüşümün getirilerinden maksimum fayda sağlamalıyız. Tüm enstrümanları kullanarak uçtan uca çözüm sunan bir sektör olacağız."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İnşaat sanayisinde dijital çağ başlıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN