HalkBank

Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ey muhalefet ’ı da yıkacak mısınız?

Muhalefete seslenen Bakanı Albayrak, “Ey muhalefetin adayları, ’ı da yıkacak mısınız, sondaj gemimizi de durduracak mısınız?” dedi

Giriş Tarihi: 14.6.2018
Ey muhalefet TANAP’ı da yıkacak mısınız?
Sultangazi Cebeci Rehabilitasyon Projesi Tanıtım Programı'nda konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Türkiye'nin Avrupa'nın 10 yıllardır konuştuğu fakat hayata geçiremediği doğalgaz boru hattı projesini kardeş Azerbaycan ile omuz omuza gerçekleştirdiğini belirterek, "Birilerinin aklında ve fikrinde güçlü Türkiye idealine beton dökmek var. Ey muhalefetin adayları, TANAP'ı da yıkacak mısınız, sondaj gemimizi de durduracak mısınız?" dedi. Muhalefetin "yıkma ve durdurma" vaadi içindeyken kendilerinin duraksamadan ülkeye hizmet idealinde olduklarını anlatan Albayrak, şöyle konuştu: "Bu projeleri 'Ainesi iştir kişinin lafa bakılmaz' şiarı içinde bu projeleri üretiyoruz. Hakkari Çukurca'da sınırın sıfır noktasında Türkiye tarihinde ilk defa bir sondaj kulesinin temelini attık. Türkiye'nin ilk milli sondaj gemisi Fatih'i Akdeniz'e uğurladık. Türkiye kendi mühendisleriyle Akdeniz'de petrol ve gaz arayacak. Tonu 200 dolar olan hammadde halindeki borun tonunun 400 bin dolarlık stratejik bir ürüne dönüştürülmesi amacıyla kurulacak tesis için anlaşma imzalandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve dört devlet başkanının Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı (TANAP) açıldı."

3. SANTRAL BÜYÜK İHTİMALLE TRAKYA'DA
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak CNN Türk'teki canlı yayında soruları yanıtladı. Albayrak özetle şunları söyledi: 2023'te Akkuyu'nun ilk etabı devreye girecek. Üçüncü nükleer santralin yeri aşağı yukarı belli; büyük ihtimal Trakya Bölgesi olacak. Nedeni de bu bölgenin çok fazla kullanımı var enerjide. Ancak bu bölgede üretim fazla yok. Hem kaynağında üreteceğiz, hem arz talep dengesi nedeniyle. 2018 yılında büyük bir ihtimalle detaylarını açıklayacağız. Borda önümüzde süreçte organize sanayi bölgelerinin ötesinde çok büyük bor araştırma merkezleri inşa edeceğiz. Yerini belirledik ancak şu anda açıklamıyorum. Büyük merkezle beraber sanayi ile işbirliği yapılacak. Dünyadaki en gelişmiş örneği alacağız. Nükleerde de büyük bir araştırma merkezi yapacağız. Bor ve nükleer araştırma merkezleri komşu olacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ey muhalefet TANAP’ı da yıkacak mısınız?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN