HalkBank

Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hayal diyorlardı yaptık bitirdik

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ’nin Avrupa ve ’ya açılan Kafkasya koridoru üzerinde bulunduğunu belirterek, “Bu tünelin stratejik önemi var. Bazıları ‘hayal burayı yapamazlar’ diyorlardı. Yaptık, bitirdik” dedi

Hayal diyorlardı yaptık bitirdik

Rize İkizdere Ovit Dağı'nda inşa edilen Türkiye'nin en uzun tünelinin hizmete girdiği törende konuşan Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Bu geçit, Avrupa ve Orta Asya'ya açılan Kafkasya koridoru üzerinde bulunması sebebiyle stratejik öneme sahip" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Ovit Tüneli'nin açılışında konuştu

1880'DEN BERİ KONUŞULDU
Konuşmasına "Ben her ne kadar gördüm ise bazı mazarrat. Sabit kademin yine bu reyin üzerinde. İnsana sadakat yaraşır görse de ikrah, yardımcısıdır doğruların Hazreti Allah" diyerek başlayan Erdoğan, Ovit Dağı'nın zorluğunu Rize ve Erzurum halkının iyi bildiğini hatırlatarak, şöyle konuştu: "Türkiye'nin kuzey-güney ulaşım hattının da başlangıç yerinde bulunan Ovit geçidini bu tünel yapılmadan önce ancak 11 kilometre tırmanıp sonra 10 kilometre inerek geçmek mümkündü. Kendisi zaten zorlu olan bu güzergâh kışın aşılmaz hale gelmişti. Biz bu projeye ilk başladığımızda bazıları ne diyordu 'hayal, burayı yapamazlar.' Yaptık mı, bitirdik mi? Çünkü 1880'den beri bu proje hep konuşulmuştur ama yapılamamıştır. Bugün bu sözümüzü gerçekleştirdik."
2012'de başlanan Ovit Tüneli ile yolun da 4 kilometre kısaldığını söyleyen Erdoğan, "Karadeniz limanlarına ulaşım kolaylaşacağı için bölgenin ticaret trafiğinde gözle görülür bir artış olacak. Bu açılışı Türkiye'nin seçim arifesinde olduğu bir zamanda yapıyoruz. 24 Haziran'da seçim var mı? Var. Ovit Tüneli'nin inşa hikayesi ile ülkemizin kalkınma hikayesi aynıdır" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Ovit tünelini hizmete açtı

BUNU HAZMEDEMEDİLER
Bu yılın ilk çeyreğinde Türkiye'nin yüzde 7.4 büyüdüğünü hatırlatan Erdoğan "Ancak bu beyefendiler bunu hazmedemedi. 'Cebinize bir şey girdi mi?' diyor. Ey zavallı. Aha işte cebine giren. Bu Ovit tüneli. Bu senin cebine girmez, seni kendi cebine sokar. Böyle bir büyüme bu" diye konuştu.MAKAM ARACINI KULLANDI
Konuşmasının ardından tünelin içinde makam aracını kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 6 kilometrelik bölümü araçla gidip geldi. Erdoğan'a, TBMM Başkanı İsmail Kahraman ile Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan eşlik etti. Törene, Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı ve diğer ilgililer katıldı.

BİRİLERİ BOL KESEDEN ATIYOR
"İşte biz bunları yaptık. Birileri de çıkıyor bol keseden atıyor. Biz 16 yıldır hamdolsun atmadık. Bunları yaptık" diyen Erdoğan, şöyle konuştu: "Türkiye 1950'lere kadar da böyle geldi. Rahmetli Menderes ve arkadaşlarının başlattıkları kalkınma hamlesi 1960'da tek parti dönemi artığı bir parti tarafından kesilmiştir; kimdi onlar Cumhuriyet Halk Partisi. Bunlar değil miydi Menderes'i idame götüren. Ondan sonra demokrasi diyorlar ne demokrasisi?"ECDADIN RÜYASINI GERÇEKLEŞTİRDİK
Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan da Ovit Tüneli fikrinin 138 yıllık bir rüya olduğunu hatırlatarak, "Karadeniz'i İspir üzerinden Erzurum'a bir tünelle bağlamak ecdadın da rüyasıydı. İşte ecdadın rüyalarını bir bir gerçekleştiren Recep Tayyip Erdoğan ve onun ekip arkadaşları Ovit Tüneli'ne inandıkları için bugün Ovit Tüneli'ni açıyoruz" dedi. Arslan, Ovit'in sadece Karadeniz'i Erzurum'a bağlamakla kalmayacağını ifade ederek, tünelin Karadeniz'i Erzurum üzerinden Kars'a, İran'a, Nahçivan'a bağlayacak çok önemli koridor olduğunu bildirdi.

VATANDAŞTAN AÇILIŞA YOĞUN İLGİ
Dolu yağışı altında konuşan Erdoğan, "Şimdi bu dolu yağışı altında sizi görünce, koşmanızı görünce yanımda arkadaşıma dedim ki "Allah'ıma hamdolsun, benim hanım kardeşlerim bu doluya rağmen böyle buraya geldikten sonra bizi de bu hanım kardeşlerimize hizmetkar kıldığı için Rabbime ne kadar hamd etsem azdır. Sizlerle yapacağımız daha çok şey var" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hayal diyorlardı yaptık bitirdik
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN