HalkBank

Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Soğan ve patateste fiyat % 30 inecek

Kilosu 6 liraya dayanan patates ve soğana ’daki hasat merhem olacak. 15 gün sonra toplanacak hasat fiyatları en az yüzde 30 düşürecek

Soğan ve patateste fiyat % 30 inecek
Haziranda aşırı yağışın üzerine stokçuların da etkisiyle fiyatı yüzde 90'ın üzerinde artan patates ve yüzde 200'ün üzerinde artan soğan fiyatlarına İç Anadolu'daki hasat merhem olacak.

YÜZDE 30 DÜŞECEK
Tüm Bostan Meyve Sebze Komisyoncuları ve Tüccarları Federasyonu Başkanı Burhan Er, fırsatçılar ve beklenmeyen yağışlar nedeniyle patates ve soğandaki fiyat artışlarının İç Anadolu'da başlayacak hasat sonrası normale döneceğini söyledi. Er, fiyatlarda en az yüzde 30 oranında düşüş olacağını kaydetti.
Yerel marketleri temsil eden Türkiye Perakendeciler Federasyonu Başkanı Mustafa Altunbilek ise aşırı yağışlar yüzünden patates ve soğanda gafil avlandıklarını ancak 15 gün sonra İç Anadolu'da başlayacak hasadın bu fahiş artışın önüne geçeceğini söyledi. Bu dönemi sadece ihtiyaca yönelik alım yaparak geçireceklerini dile getiren Altunbilek, "HAL'den alımı durdurmayı düşündük ama bu sadece vatandaşı zorlamak olurdu. Dolaysıyla kısıtlı alım yapacağız" dedi.

ARACI ETKİSİ YÜKSEK
Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı Şemsi Bayraktar, patateste bu yıl hava sıcaklıkları mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi nedeniyle depo ömrünü azalttığını, kışlık patatesin daha erken piyasadan çekildiğini söyledi.
Soğan üretimindeki düşüşte ekim alanlarındaki daralmanın etkili olduğunu vurgulayan Bayraktar, "Aşırı yağışlar yüzünden bazı üreticilerin soğan tarlalarını yeniden sürmek zorunda kalması nedeniyle arzdaki daralma fiyatları artırdı. Patateste ise arzın sağlandığı bölgelerdeki verim düşüşü, hasat edilen ürün miktarının azalmaya başlaması fiyatlarda artışa yol açtı" dedi.

Fiyatlardaki artışın geçici olduğunu vurgulayan Şemsi Bayraktar, "Temmuz başında Niğde/Altunhisar, temmuz ortasında da Afyon/ Sandıklı-Dinar'da hasat başlayacak. Buradaki hasatla birlikte fiyatlar normal seviyelere iner" diye konuştu. Bayraktar, aracı faktörü nedeniyle ürün fiyatlarının 2-3 kat arttığını da vurguladı.

REKABET KURUMU DEVREDE
Rekabet Kurumu, patates ve soğan fiyatlarındaki artışı takibe aldı. Kurum açıklamasında, fiyatlardaki artış eğiliminin hassasiyetle takip edildiği belirtildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Soğan ve patateste fiyat % 30 inecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN