HalkBank

Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Büyük operasyonu 2 ayda püskürttük

’nin ağustosta yaşadığı spekülatif saldırıyı, 2 ayda atlattığına dikkat çeken Hazine ve Maliye Bakanı , “Kimsenin piyasadaki güçlü algıyı, pozitif havayı bozmasına izin vermeyeceğiz” dedi

Giriş Tarihi: 9.11.2018
Büyük operasyonu 2 ayda püskürttük

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Türkiye'nin ağustos ayıyla birlikte çok geniş kapsamlı spekülatif bir atakla karşı karşıya kaldığını söyledi. Bursa Ticaret ve Sanayi Odası'nda (BTSO) gerçekleşen "Adım Adım Ekonomi" programında konuşan Albayrak, "Ağustos ayında yaşadığımız süreç 2008 finansal krizinden farklı olarak Türkiye'yi kur, faiz ve enflasyon alanında da çok büyük bir operasyonla karşı karşıya bıraktı. Cumhurbaşkanlığı Sistemi'nin getirdiği hızlı, güçlü aktif karar alma mekanizmalarıyla 2 ayda atılan güçlü ve hızlı adımlarla bu sürecin birçoğunu bertaraf ettik, püskürttük" dedi.

Bakan Albayrak: "Büyük operasyonu 2 ayda püskürttük"

8.5 TL'DEN FİYATLADILAR
"Göreve geldiğimiz ilk günden itibaren mücadele alanlarımızın başına enflasyonu koyduk" diyen Bakan Albayrak, sözlerine şöyle devam etti: "Yaşadığımız bu süreçte, kurun olduğu seviyelerin de üzerinde hesaplamalarla fiyatlara yansıtılması, enflasyon konusunda mücadele alanımızı daha da büyüttü, önemli hale getirdi. Birçok sektör dolar kurunu 8.5 TL'den fiyatlayarak bir fiyatlama ortaya koymuş. Bu dönem geçti. Bu süreç ortadan kalktı. Kur da 5.3 liraya geldi. O zaman fiyatlama davranışları da normale dönmeli."
Ekim sonu itibarıyla yansımaları başlayan Enflasyonla Topyekûn Mücadele Programı'na değinen Albayrak, "Yüzde 10 indirim kampanyası, ekim ayının ikinci yarısında başlamasına ve ekim yılın en çok enflasyon fiyatlamasına etki eden ay olmasına rağmen geçtiğimiz yıla eş güdümlü bir enflasyon" ifadesini kullandı.


İYİLEŞME YANSITILDI
Bakan Albayrak, fiyatlama davranışlarının normalleşmesi itibarıyla kasım ve aralık ayında çok daha güçlü, pozitif neticeler için çok net bir resim ile karşı karşıya olunduğunu vurguladı. Her iyileşme ve pozitif gelişmeyi topluma ve vatandaşa yansıtmayı sürdüreceklerini belirten Albayrak, buna benzin fiyatlarındaki indirimi örnek gösterdi.
Albayrak, kur şoklarının neden olduğu ve kendilerinin de odaklandığı bir diğer alanın ise bankacılık sistemi ve özel sektörün durumu olduğuna işaret ederek, "Özellikle kur etkileri çerçevesinde, bankacılık sektörü üzerinde birçok sektörü tek tek mercek altına alıyoruz. Hangi sektörün durumu nasıl? Borç, stok, riskler, potansiyeller tüm bu çerçevede tek tek fotoğraflarını çekiyoruz ve her sektöre ilişkin olası senaryoları da tek tek çalışıyoruz" ifadelerini kullandı. Albayrak, Türkiye'nin yaşadığı zorlu süreçlerden güçlenerek çıktığını vurgulayarak, "Güçlü Türkiye idealimize daha da kısa sürede ulaşacağımıza olan inancımız artıyor" dedi.

Bakan Albayrak'tan önemli açıklamalar

3 AYDIR OHAL İLAN ETTİK
Bakan Albayrak, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası'nda (BTSO) gerçekleşen "Adım Adım Ekonomi" programında yaptığı konuşmada, "Son 3 aydır bir OHAL ilan ettiğimiz için devamlı seyahat içindeyiz, şükürler olsun geldiğimiz nokta gayet güzel ama yeterli değil. Daha da iyi olacak" dedi. Albayrak, özellikle her hafta ziyaretlerle bu süreci daha güçlü bir enerji ve sinerjiyle devam ettireceklerini aktardı. Albayrak, "Bursa'nın otomotivin yanında diğer sektörlerle de bir üst lige çıkması gerektiğini düşünüyorum, yeni Türkiye ekonomisinin stratejik konumlanması noktasında" dedi.

1980 DARBESİNDE YAŞAMADIĞIMIZ OPERASYON
"Ağustos ayındaki kur saldırısını müteakip eylülde de tarihte görülmemiş yeni bir operasyon, vatandaşımız bunu pek bilmiyor ama iktisadi ve ticari hayatın içindekiler biliyor, 12 Eylül 1980 darbesinde bile yaşamadığımız, ticaretin finansmanına operasyon yapıldı" diyen Bakan Albayrak, "Teminat mektubu, garanti mektubu, akreditif... 'Açamazsın.' Türkiye'nin bütün bankaları... 'Yok. Neyle? Nakitle.' Nakitle ticaret mi olur? Malı koydum gemiye üç ayda, altı ayda gitti, geldi. Akreditif açacaksın, mektup vereceksin. 'Yok, nakit karşılığı.' Bu tarz işlemlere, bu tarz bir operasyonel manada blokaja maruz kalmasına rağmen Türkiye, bunu da püskürttü" dedi.POZİTİF HAVAYI KİMSE BOZAMAZ
Kimsenin piyasadaki güçlü algıyı, pozitif havayı bozmasına izin vermeyeceklerini vurgulayan Bakan Albayrak, "Özellikle dışarıdan, içeridekilerin maşaları var ya 'Şöyle olacak, böyle olacak', her dedikleri patlıyor, her dedikleri ellerinde kalıyor. Göreve geldiğimiz günden bu yana spekülatif atakların hem bankacılık hem de reel sektörün likidite sorununa yol açmaması için ciddi adımlar attık. Güçlü bir koordinasyonla nakit akışında aksama olmaması için ciddi bir dizi önemli tedbiri de hayata geçirdik" dedi.

CARİ DENGE BÜYÜK SÜRPRİZE GEBE
Albayrak, "Ağustos, eylül, ekim rakamlarına kabaca baktığımda cari açıkta ilk gelen tahminler 40 milyar doların altına doğru inmeye başladığımız yönünde. Yıl sonunda cari denge çok daha büyük bir sürprize gebe" diye konuştu. Yeni dönemde çok daha farklı stratejiler izleyeceklerini kaydeden Albayrak, "Başka sürprizler de var" dedi.BAKAN ALBAYRAK'A BURSA'DA SEVGİ SELİ
Bakan Berat Albayrak, AK Parti Bursa İl Başkanlığı ziyaretinin ardından da esnafla bir araya geldi. Albayrak, kendisine sevgi gösterisinde bulunan vatandaşlarla hatıra fotoğrafı çektirdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Büyük operasyonu 2 ayda püskürttük
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN