Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tarımın 30 yıllık yol haritasını çizdik

’ üzerinde çalıştıklarının altını çizen , “Proje tarımın Türkiye’deki yol haritası olacak. Bundan sonraki 25-30 yıllık süreç belli olacak” diye konuştu

Giriş Tarihi: 30.3.2019
Tarımın 30 yıllık yol haritasını çizdik
Dünyayı doyuran ülke olma mottosuyla yola çıkan Tarım ve Orman Bakanlığı, sektörü yeni yüzyıla adapte etmek için dünyanın ihtiyaçları ve Türkiye'nin içinde bulunduğu şartları göz önüne alarak birçok alanda radikal değişikliğe gidecek. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli 2019-2023 dönemini "Tarım, Orman Yönetiminde Yapısal Reformlar" dönemi olarak ilan ettiklerinin altını çizerek, "Bu yapısal reformları çiftçilerimizle, çiftçi kuruluşlarımızla, devlet kurumlarımızla, STK'larımızla, üniversitelerimizle hep birlikte hayata geçireceğiz. 2019 yılının tarımsal üretim açısından iyi bir yıl olacağını öngörüyoruz" dedi.

MİLLİ BIRLİK PROJESİ
Bakan Pakdemirli, "Toplam bitkisel üretimin 117 milyon tondan 122 milyon tona, büyükbaş hayvan varlığının 17,2 milyon baştan 17,5 milyon başa, küçükbaş hayvan varlığının 46 milyon baştan 53 milyon başa, kırmızı et üretiminin 1 milyon 118 bin tondan 1 milyon 250 bin tona ulaşmasını bekliyoruz" diye konuştu. 'Tarımda Milli Birlik Projesi' üzerinde çalıştıklarının altını çizen Pakdemirli, "Projenin alt detaylarını yüzde 90-95 oranında tamamladık. Bunu nisan, mayıs ayı içinde açıklayacağız. Proje tarımın Türkiye'deki yol haritası olacak. Bundan sonraki 25-30 yıllık süreç belli olacak" diye konuştu.

TEKNOLOJİ İLE BULUŞACAK
Çiftçiler teknik bilgi ile buluşacak, üreticiye tarım ve teknoloji alanındaki yenilikler anlatılmaya devam edecek. Modern tarım uygulamalarını yaygınlaştıracak uygulamalar hayata geçecek. Tarımın teknoloji ile buluşması bir lüks değil gereklilik olduğu anlayışı hakim kılınacak. Kurumsal sürdürülebilir alt yapı ve insan kaynağı reformları yapılarak dikey tarım, dijital tarım, topraksız tarım, ıslah, sulama teknolojileri, tarımsal mekanizasyon gibi alanlarda gelecek yakalanacak.Ar-Ge çalışmaları başlayan elektrikli traktörün tarımda verimlilik noktasında ciddi mesafe alınmasına vesile olacak.Organik gübre, biyoteknik ve biyolojik mücadele alanlarında yatırımlar yapılarak,sürdürülebilir veri temini için süreç ve alt yapı reformlarını tamamlanacak. Böylece büyük veri sistemleri tarımın hizmetine kazandırılacak. Havza bazlı üretim yapılan Türkiye havza bazlı yönetim geçecek.Havzalara yetki verilerek ürün desenlerini havzaların seçmelerini, optimizasyonlarını kendilerinin yapmaları sağlanacak. Havza bazlı yönetimde; havzalar yönetim anlamında ayrışacak ancak toplam tarımsal hasıla artacak ve üreticinin işi olduğu yerde çözülecek. Havza bazlı idari yapılanma ile yerinden yetkin yönetim modelini gerçekleştirilecek. Ankara'dan yönetimin yerini yerinden yönetim alacak. Atıl tarım arazilerinin envanter tamamlama çalışmaları ile işlenmeyen tarım arazisi kalmayacak. Konu ile ilgili altyapı reformları ve hukuki reformlar hayata geçecek.Çeşitli nedenlerle ekilemeyen 2 milyon hektar tarım arazisi, tarımsal üretime kazandırılacak. Böylelikle, 13 milyar TL gelir artışı sağlanacak. Pazar yetkinlikleri noktasında gelişim için değer zinciri reformları yapılarak, israfın azaltılması ve dijital değer zincir ile tarladan sofraya uzanan süre kısaltılacak. Birincil üretim ve ikincil üretim sahalarının sürdürülebilir ve etkin piyasalar aracılığıyla daha fazla katma değer üretilecek.

SU ETKİN KULLANILACAK
Yer altı barajları gibi, su kapasitesinin etkin kullanılmasını sağlayacak alternatif çalışmalara destek veriliyor. Yapılacak yeraltı barajları ile buharlaşmanın önüne geçilmesi için çalışmalar gündeme gelecek. Fazla para harcanmadan ufak yer altı bentleriyle önemli miktarda su tutulacak ve ovalara verilecek. Yer altı barajlarına yapılacak yatırımlarla barajlarla ilgili yaşanan istimlak, yeniden yerleşim ve ÇED gibi problemler ortadan kalkacak. Altyapısı kurulan Ulusal Su Bilgi sistemi sayesinde su kaynakları daha iyi korunacak.

MAKRO PLANLAMA
Doğal kaynaklar alanında toprak kaynaklarının envanteri tamamlanacak. Hasılatı maksimuma çıkarmak için kaynaklar optimize edilecek. Doğru iklim, doğru toprak, doğru ürünle hasılatı maksimize edecek şekilde mikro ve makro dengeler çerçevesinde planlamalar yapılacak. Orman alanlarının etkin planlanması ile tarımsal ormancılık, orman hayvancılığı ve ekolojik turizme yönelik reformlarla ormanların millete daha fazla hizmet etmesi sağlanacak. Olağanüstü kıtlık gibi durumlara hazırlık amacıyla Afrika'da toprak kiralama projesi sürecek. Sudan'da tarım arazileri sadece Türk çiftçilerine açılacak. Türkiye'de tarıma dayalı sanayinin ihtiyaç duyduğu tarımsal ham madde tedariki garanti altına alınacak.

ÇİFTÇİ KURULUŞLARI YENİDEN YAPILANDIRILACAK
Başta kooperatifler olmak üzere çiftçi kuruluşlarının yeniden yapılandırılması sağlanacak ve tarımın finansmanı ve pazara gidiş imkânları reforme edilecek.Kooperatif ve birlikler, tarımın finansmanına ve pazara gidiş noktalarında etkin rol alacak. Kooperatiflerin ve birliklerin yapısı tekrar ele alınırken konu ile ilgili birden fazla çalıştay yapılacak.

BUGÜN NELER OLDU
BENZER HABERLER
ARKADAŞINA GÖNDER
Tarımın 30 yıllık yol haritasını çizdik
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN