Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yıllık 500 binden fazla kazanana % 40 vergi

‘Çok kazanandan çok, az kazanandan az vergi’ alınmasını sağlayacak reform Meclis’te kabul edildi. Yıllık geliri 500 bin TL ve üzeri olanlar yüzde 40 vergi ödeyecek

Giriş Tarihi: 23.11.2019 ABONE OL
Yıllık 500 binden fazla kazanana % 40 vergi
Gelir Vergisi'nde değişiklik öngören yasa teklifi Meclis Genel Kurulu'nda kabul edildi. Paket Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın onaylamasından sonra yürürlüğe girecek. Yasa şu düzenlemeleri öngörüyor:
ÇOK KAZANANDAN ÇOK: Gelir Vergisi tarifesinde üst dilim yüzde 35'ten 40'a çıkarıldı. Böylece 500 bin lira ve üzerinde kazanç elde edenler yüzde 40 gelir vergisi verecek.
SPORCULARA YÜZDE 20: Lig usulüne tabi spor dallarında en üst liglerde faaliyette bulunan sporculara uygulanan gelir vergisi kesinti oranı, yüzde 15'ten 20'ye çıkarıldı. Mevcutta sözleşmesi bulunan sporcular için bu sözleşmenin bitimine kadar gelir vergisi kesintisi yüzde 15 olarak uygulanacak.
LÜKS KONUTA VERGİ:
Değeri 5 milyon lira ve üzerinde olan lüks konutlar değerli konut vergisine tabi olacak. Değerli konut vergisine tabi mesken nitelikli taşınmazlardan değeri 5 ila 7.5 milyon TL arasında olanlar binde 3, 7.5 ila 10 milyon TL arasında olanlar binde 6, 10 milyon lirayı aşanlar da binde 10 oranında vergilendirilecek. Değerli konut vergisini, konutların sahipleri, varsa intifa hakkı sahipleri, her ikisi de yoksa taşınmaza malik gibi tasarruf edenler ödeyecek.
DİJİTAL HİZMETE YÜZDE 7.5: Dijital Hizmet Vergisi oranı yüzde 7.5 olacak. Cumhurbaşkanı bu oranı, hizmet türleri itibarıyla ayrı ayrı veya birlikte yüzde 1'e kadar indirmeye, iki katına kadar artırmaya yetkili olacak.
KONAKLAMA VERGİSİ 2020'NİN SONUNA KADAR YÜZDE 1: Konaklama Vergisi, yüzde 2 oranında uygulanacak. Cumhurbaşkanı, bu oranı bir katına kadar artırmaya, yarısına kadar indirmeye, bu sınırlar içinde farklı oranları tespit etmeye yetkili olacak. 2020'nin sonuna kadar oran yüzde 1 olarak uygulanacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yıllık 500 binden fazla kazanana % 40 vergi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN