Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başkan Yanılmaz’dan Doğu Türkistan’da Yapılan Katliama Tepki

Giriş Tarihi: 28.6.2015 18:28 Güncelleme Tarihi: 29.6.2015 06:57
Başkan Yanılmaz’dan Doğu Türkistan’da Yapılan Katliama Tepki
Çin’in Doğu Türkistanlı Müslümanlara yönelik yaptıklarına tepki gösteren Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, dünyanın Gazze, Mısır, Irak, Suriye, Mora, Eritre’de yapılan teröre sessiz kaldığı gibi Doğu Türkistan’da yaşananları da görmezden geldiğini ve katliamlar karşısında kılını dahi kıpırdatmadığını söyledi.
Çin’in Doğu Türkistan’a yönelik katliamlarının kabul edilemez bir insanlık suçu olduğunu kaydeden Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, yeryüzünde huzur ve barış ortamının inşa edilmesinin dünya üzerinde akan Müslüman kanının durmasına bağlı olduğunu söyledi. Yanılmaz, "Dünya üzerinde Müslümanların baskı, şiddet ve asimilasyona maruz bırakıldığını, özellikle Çin’in Doğu Türkistan’da yaşayan Müslüman Uygur Türkleri’ne yönelik insanlıkla bağdaşmayan uygulamaların Ramazan ayında da devam etmesi kabul edilemez" dedi.
Çin devletinin sadece dini inançları ve Türk kimliklerinden dolayı Doğu Türkistanlı Müslümanlara yönelik baskılar ve zulümlerinin devam ettiğini belirten Başkan Yanılmaz, "Oruç tutulmasına izin verilmiyor, ibadet yapmaları engellenen ve her türlü baskılarla inançlarından ve kimliklerinden uzaklaştırılmak istenen bu uygulamalar ne yazık ki tüm dünyanın gözü önünde cereyan etmektedir. Dünya kamuoyu ve insanlık vicdanı, Gazze’de, Mısır’da, Irak’ta, Suriye’de, Mora’da, Eritre’de yapılan teröre sessiz kaldığı gibi ne yazık ki Doğu Türkistan’da yaşananları da görmezden gelmekte ve katliamlar karşısında kılını dahi kıpırdatmamaktadır. Zulmün biran önce durdurulması için başta Birleşmiş Milletler olmak üzere bütün kurum ve devletlerin üzerine düşen görevi yaparak bu soykırımın durdurulmasını istiyoruz. Yeryüzünde yaşanan bütün zulüm ve acıların dinmesini, akan Müslüman kanının durmasını ve dünya üzerinde kalıcı barışın bir an önce inşa edilmesini temenni ediyorum" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başkan Yanılmaz’dan Doğu Türkistan’da Yapılan Katliama Tepki
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN