Türkiye'nin en iyi haber sitesi
Fatih Projesi

Fatih Projesi, yani uzun adı ile Fırsatları Arttırma ve Teknolojiyi İyileştirme Hareketi Projesi.

Giriş Tarihi: 18.06.2013 10:21 Güncelleme Tarihi: 25.01.2018 16:17
Proje kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı işbirliği ile Türkiye'deki tüm dersliklere birer adet dizüstü bilgisayar, projeksiyon cihazı ve akıllı tahta koymaktır. Projenin ön kısımlarında her öğrenciye tablet bilgisayar verilmesi öngörülmektedir. Projenin amacı, bilgi toplumu yaratmak ve eğitimde teknolojiyi yararlı kılmaktır.

ABD başkanı Obama bu projeye olan hayranlığını dile getirmiştir.

Projenin Aşamaları
Tamamlanması üç yıl alacak olan proje, üç kısıma ayrılmıştır. Bu şekilde ayrılması ile projenin tamamlanmasının kolaylaştırıldığı söylenmektedir.

1. Aşama: Liselerde uygulanacaktır. Türkiye çapındaki tüm liselerin dersliklerine uygulanacak projedir. Projenin ilk yılı bu aşama için kullanılacaktır.

2. Aşama: İkinci dört seviyesinde, yani 5,6,7 ve 8. sınıf (ortaokul) dersliklerinde uygulanacaktır. Projenin ikinci yılı bu aşamaya ayrılmıştır.

3. Aşama: okul öncesi eğitim ve İlk dört seviyesinde 1,2,3,4. sınıf (ilkokul) dersliklerine uygulanacaktır. Projenin üçüncü yılı bu aşamaya ayrılmıştır.

Bu üç aşamanın ve üç yılın sonunda proje tamamlanmış olacaktır.

Bileşenler
Her okula en az bir adet çok amaçlı fotokopi makinesi, akıllı tahta, doküman kamera ve mikroskop kameranın bulunduğu akıllı bir sınıf oluşturulacaktır. Bu sınıflar, normal dersliklerden ayrı olacaktır. Ayrıca öğretmen kılavuz kitabı ise tamamıyla bilgisayar üzerinden, tahtadan yürütülecektir. Yani ders konuları tahtaya teknolojik imkanlardan yararlanarak yansıtılacaktır. Ders ile ilgili resim, video ve müzik gibi materyalleri kullanma imkanına sahip olacağız. Öğretmenler ise bu konu hakkında eğitim alacaklar. Hem akıllı sınıf hem de dersliklerdeki internet geniş bant olmakla beraber okulların eğitim yuvası olduğu ve sadece eğitim ve öğretim amaçlı bulunulduğu gerekçesiyle 22 Kasım 2011 tarihinde başlatılan fakat isteğe bağlı olan güvenli internet sistemi de uygulanacaktır.
SON DAKİKA