Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dünyada 24 saat böyle geçti(15 Ocak 2016)

 • 1
 • 17
Dünyada 24 saat böyle geçti(15 Ocak 2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(15 Ocak 2016)

ABD: BALTIK ÜLKELERİNE ASKER GÖNDERİN!

ABD, NATO'daki müttefiklerimizin de Baltık ülkelerine asker konuşlandırmasını destekliyor. ABD askerlerinin gücüne güç katmış olurlar.

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Avrupa ve Avrasya İşlerinden Sorumlu Bakan Yardımcısı Victoria Nuland, diğer NATO ülkelerini de Litvanya, Letonya ve Estonya'ya asker konuşlandırmaya çağırdı. Litvanya'nın Trakai bölgesinde geleneksel "Kar Toplantısı"na katılan Nuland, gazetecilere açıklamada bulundu.

ABD'nin Baltık ülkelerine ağır silah ve asker gönderilmesinin ardından bölgede güvenliğinin arttığını belirten Nuland, "ABD, NATO'daki müttefiklerimizin de Baltık ülkelerine asker konuşlandırmasını destekliyor. Bölgede bulunan ABD askerlerinin gücüne güç katmış olurlar" dedi. Nuland, bir gazetecinin "Rusya Suriye krizinin çözümünde ortak mı, sorunun kaynağı mı?" şeklindeki sorusuna da "Rusya, Suriye'de kendi bakış açısına sahip. Büyük ölçüde Esed rejimini korumak adına farklı hedefler seçtikleri için endişelerimizi dile getirdik" yanıtını verdi.
Suriye'deki savaşı durdurmak için ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile Rus mevkidaşı Sergey Lavrov'un diyalog halinde olduklarını ifade eden Nuland, "Bu sadece Suriye için değil, tüm bölgeye ve Avrupa'ya sığınmacı akışını durdurmak için de çok önemli" diye konuştu.

 • 2
 • 17
Dünyada 24 saat böyle geçti(15 Ocak 2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(15 Ocak 2016)

AB, TÜRKİYE'YE VERİLECEK 3 MİLYAR EURO İÇİN ANLAŞAMADI

Suriyeli sığınmacılar için Türkiye'ye yapılacak yardım konusunda, Avrupa Birliği ülkeleri arasında anlaşma sağlanamadı. İki tarafın üzerinde anlaştığı 3 milyar Euro düzeyindeki kaynak İtalya engeline takıldı.

Avrupa Birliği'nin, Türkiye'ye Suriyeli sığınmacılara yardım amacıyla vermeyi taahüt ettiği 3 milyar euroluk mali yardım konusunda anlaşmaya varılamadı.
Yardım, Brüksel'de düzenlenen euro bölgesi maliye bakanları toplantısında gündeme geldi.

İTALYA'NIN TALEBİ YARDIMI AKSATTI

İtalya, euro bölgesi ülkelerin Türkiye'ye aktaracakları mali yardımın AB'nin bütçe istikrar kurallarından bağımsız olarak değerlendirilmesini talep ediyor. Avrupa Komisyonu ise, bu konuda teminat vermeyi reddediyor.
İtalya'nın AB Temsilcisi, ülkesinin Türkiye'nin AB üyeliğini desteklediğini hatırlatarak, gereken mali yardımın yapılması için çözüm bulunacağını söyledi.

 • 3
 • 17
Dünyada 24 saat böyle geçti(15 Ocak 2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(15 Ocak 2016)

MAKEDONYA BAŞBAKANI GRUEVSKİ İSTİFA EDİYOR

Makedonya Başbakanı Nikola Gruevski Nisan ayında erken genel seçime gidilebilmesi için istifa edeceğini açıkladı

Makedonya Başbakanı Nikola Gruevski Nisan ayında erken genel seçime gidilebilmesi için istifa edeceğini açıkladı. 10 yıldan bu yana iktidarda olan 45 yaşındaki Gruevski Üsküp'te yaptığı açıklamada, "yükümlülükleri yerine getirme zamanının geldiğini" belirtti ve istifa kararını bugün Parlamento başkanına bildireceğini söyledi.

KRİZİN ATLATILMASI ÖNGÖRÜLÜYOR

İktidarda gittikçe otoriterleşen muhafazakar-milliyetçi Gruevski geçen yaz aylarında AB yetkililerinin arabuluculuğunda bir uzlaşma sağlamıştı. Bu uzlaşma uyarınca 2 milyon 100 binlik nüfusa sahip küçük Balkan ülkesi Makedonya'da bir yıldan bu yana iç politikada devam eden krizin atlatılması öngörülüyor.

 • 4
 • 17
Dünyada 24 saat böyle geçti(15 Ocak 2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(15 Ocak 2016)

ABD'DEN DİYARBAKIR SALDIRISI AÇIKLAMASI

ABD, terör örgütü PKK'nın, Diyarbakır'da giriştiği terör saldırılarını en sert biçimde kınadı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, günlük basın toplantısının başında yaptığı açıklamada, "Diyarbakır'da dünkü terörist saldırıları ve bombalamaları şiddetle kınıyoruz. Saldırılardan etkilenenlere, yaralananlara, ailelerine, geçmiş olsun, yaşamını yitirenlerin yakınlarına başsağlığı dileklerimizi iletiyoruz" dedi.

Türkiye'nin dost ve NATO ülkesi bir ülke olduğunu anımsatan Kirby, "Kendi topraklarında, gerçek terörle yüzyüze kalan ve bunla mücadele eden Türk halkının yanında olmayı sürdüreceğiz" diye konuştu.

 • 5
 • 17
Dünyada 24 saat böyle geçti(15 Ocak 2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(15 Ocak 2016)

İSRAİL, KERM EBU SALİM SINIR KAPISI'NI AÇIYOR

İsrail, Kerm Ebu Salim Sınır Kapısı'nı Gazze'nin tek elektrik santraline sınırlı miktarda yakıt sevkiyatı için istisnai olarak bugün açma kararı aldı.

İsrail'in, Kerm Ebu Salim Sınır Kapısı'nı Gazze'nin tek elektrik santraline sınırlı miktarda yakıt sevkiyatı için istisnai olarak bugün açma kararı aldığı bildirildi.

Gazze Sınır Kapıları İdaresi'nden yapılan yapılan yazılı açıklamaya göre, İsrail, Gazze'deki elektrik santraline yaklaşık 400 bin litre yakıtın sevkiyatı için Kerm Ebu Salim Sınır Kapısı'nı istisnai olarak bugün açma kararı aldı.

İsrail radyosunun dünkü haberinde, İsrail ordusunun talimatıyla, gıda, sağlık, inşaat malzemeleri ve yakıt geçişi için kullanılan Kerm Ebu Salim Sınır Kapısı'nın süresiz kapatılması yönünde karar alındığı belirtilmişti.

 • 6
 • 17
Dünyada 24 saat böyle geçti(15 Ocak 2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(15 Ocak 2016)

ABD, GÜLEN OKULLARINA 48 MİLYON DOLAR HİBE VERMİŞ

Gülen örgütünün ABD çapında Charter statüsünde, yani devlet fonuyla işletilen özel okul konumunda bulunan 106 okulu için 2006-2015 yılları arasında 48,2 milyon dolar değerinde hibe verildi. Söz konusu fonlar okulların sayısının artırılması ve daha iyi hizmet vermesi amacıyla sağlanıyor. Okullar arasında en fazla hibe alan ikisi ise Teksas'ta bulunuyor. Laredo'daki Harmony Bilim Akademisi 1 milyon 142 bin dolar yardım alırken, Fort Worth'teki diğer Harmony okulu ise 1 milyon 169 bin dolarlık hibeye erişmiş.

GÜLEN'İN AVUKATINI DA BİLDİ

Gülen okullarının aldığı hibe miktarını ilk kez açıklayan Gulen Leaks, daha önce de Fethullah Gülen aleyhine Pennslyvania'da açılan davayla ilgili önemli bir bilgiyi de paylaşmıştı. Hesap, Gülen'i mahkemede Steptoe & Johnson adlı ünlü hukuk firmasının temsil edeceğini 17 Aralık'ta takipçilerine duyrulmuştu. Dava kayıtlarına göre ise söz konusu hukuk firması söz konusu görevi 7 Ocak'ta resmen aldı. Gulen Leaks'e göre Steptoe & Johnson'ın ücreti yüzbinlerce doları buluyor.

 • 7
 • 17
Dünyada 24 saat böyle geçti(15 Ocak 2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(15 Ocak 2016)

JAPONYA'DA TRAFİK KAZASI: 14 KİŞİ YAŞAMINI YİTİRDİ

Japonya'nın merkez eyaletlerinden Nagano'ya bağlı Karuizawa kentinde meydana gelen trafik kazasında 14 kişi öldü, 27 kişi yaralandı.

Japon resmi haber ajansı Kyodonews'de yer alan haberde, Bakanlar Kurulu Başkanı Yoshihide Suga'nın, yaptığı basın toplantısında, kazanın kayak merkezine yolcu taşıyan tur otobüsünün yoldan çıkması sonucu meydana geldiğini açıkladığı ifade edildi.

Polis ve kurtarma ekipleri, 14 kişinin yaşamını yitirdiği kazada yaralanan 27 kişinin Karuizawa'daki bir hastaneye sevk edildiklerini belirtti.

BİZE ULAŞIN