HalkBank

Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye'nin en başarılı genç girişimcileri

Türkiye'nin en başarılı genç girişimcileri

CİHAT DÜNDAR (38)
B’iota Laboratuvarları’nın kurucusu

ALMANYA doğumlu Cihat Dündar’ın 12 yaşındayken yaşadığı bir deneyim, bugünkü girişimciliğinin temelini atmış. Doktorun verdiği ilaçlar yüzündeki sivilcelere iyi gelmeyince evdeki şifalı bitkiler kitabını karıştırmaya başlamış. Kitaptaki bitkilerden yaptığı karışım sayesinde üç haftada sivilceleri yok olunca başlamış bitkileri araştırmaya. Liseden mezun olduktan sonra tarlalarda, botanik bahçelerinde çalışmış.
Dündar, Mardin ve Şırnak’ta yaşayan kadınların tüy sorunlarına şahit olmuş askerde. Askerden sonra üç yıl boyunca hem çalışmış hem de tüyleri nasıl yok edeceğini araştırmış. Tahtakale’den aldığı ısıtıcı, tartı ve beherle evde kurduğu küçük Ar-Ge merkezinde binlerce karışım hazırlamış. Tüy dökücü ürün Bioder böyle ortaya çıkmış. 2002’de B’iota Laboratuarları’nı kuran Dündar, ardından klinik çalışma ve deneylere başlamış.
2006 yılına gelince de bu sefer erkeklerin sorunu için kolları sıvamış Dündar. Saç dökülmelerine karşı Bioxcin şampuan ve serum tüketiciyle buluşmuş. Aynı yıl uluslararası pazarlara da açılan B’iota bugün 33 ülkeye ihracat yapıyor.
Yıllık 100 milyon lira cirolu B’iota’nın önümüzdeki beş yıl içinde ulaşmayı amaçladığı ihracat geliri ise 1 milyar dolar.

Türkiye'nin en başarılı genç girişimcileri

ALP SAUL (39)
Pronet’in kurucusu

10 bin dolarlık bir sermayeyle bundan 16 yıl önce kurulmuş Pronet. Alp Saul bu paranın yarısını kendisi karşılamış, diğer yarısını da iki arkadaşı koymuş.

Alarm merkezi 1994 yılında, Levent’teki bir binanın garajında kurulmuş. Eş, dost, akraba derken 1996 yılında Akmerkez’in giriş kontrol ve elektronik güvenlik sistemlerini kurma işini almış Pronet. Bu da şirket için bir dönüm noktası olmuş..

Bir başka dönüm noktası ise 2002’de alınan karar olur. O güne kadar parayla kurulan güvenlik sitemi, artık ücretsiz kurulacak, sadece belli bir abonelik bedeli istenecektir. “Günde 1 dolara güvenlik” sloganı, çok iyi özetler bu yeni yaklaşımı... Ayda 100 abone kazanma hedefiyle başlatılan bu yeni uygulamayla, 2002 sonunda bin, 2007 sonunda ise 10 bin aboneye ulaşılır. Bugün 55 binin üzerinde aboneye sahip Pronet Ailesi.

Son üç yılda beş kat büyüdüklerini söyleyen Alp Saul ekliyor:  “Bir üç yıl daha aynı hızla büyümek istiyoruz.” 2010 ciro hedeflerinin ise 85 milyon lira olduğunu açıklıyor.  Hedeflerinin beş yıl içinde Avrupa ve çevresindeki en büyük ilk üç güvenlik firmasından biri olmak olduğunu da eklemeyi ihmal etmiyor.

Türkiye'nin en başarılı genç girişimcileri

KEREM ÇATAY (32)
Ay Yapım’ın kurucusu

Kerem Çatay henüz 25 yaşındayken krizin kasıp kavurduğu Türkiye’de Ay Yapım’ı kurdu, kısa sürede de televizyon dünyasının en büyük şirketlerinden biri haline getirdi.

Ay Yapım’ın ilk işi bir televizyon filmi olan “Çalınan Ceset” oldu. Kerem Çatay’ı, dizi dünyasının tepesine taşıyan ise 2006’da yayınlanmaya başlayan bir Reşat Nuri Güntekin uyarlaması, Yaprak Dökümü olacaktı.
Ay Yapım, buna paralel olarak Aşk-ı Memnu, Dudaktan Kalbe gibi edebiyat uyarlamalarıyla hatırı sayılır bir seyirci kitlesine ulaştı. 2006’dan başlayıp arka arkaya yayınlanan bu diziler, Ay Yapım’ı 2008’de 33.8 milyon liralık ciroyla yapımcı şirketler arasında zirveye taşıdı.

Kerem Çatay, küresel krizin belirsizliklerini koruduğu 2009-2010 sezonunu rahat rahat geçirmek yerine yeni riskler almaya devam etti. Ezel ve Samanyolu dizilerini yaptı. Ezel, kısa sürede fenomene dönüştü, yayınlandığı gün reyting listesinin zirvesinden inmedi.

Türkiye'nin en başarılı genç girişimcileri

SEYHAN ÖZDEMİR (35) - SEFER ÇAĞLAR (35)
Autoban 212’nin kurucuları

Seyhan Özdemir ve Sefer Çağlar, Mimar Sinan Üniversitesi sıralarından arkadaş iki mimar. Her ikisi de henüz 35 yaşında ama meslekte yarım yüzyılı devirmiş pek çok mimarın sahip olamadığı CV’lere sahipler.
İkili yurt dışından pek çok prestijli ödüle sahip. 2003 yılında Autoban 212 tasarım ofisini kuran Seyhan Özdemir ve Sefer Çağlar henüz altıncı ayda tasarladıkları koleksiyonda yer alan bir sallanan sandalye ve aydınlatma armatürü ile Paris’teki ünlü Salon du Meuble fuarına kabul edildi. Fuarda sergilenen koleksiyonun bu iki parçasıyla 2004 yılında dünyaca ünlü tasarım dergisi Wallpaper tarafından 30 Yaş Altı En İyi Genç Tasarımcı ödülünü kazandılar.

Autoban 212 kurucuları için en büyük adım ünlü De La Espada ile ortaklık kurmalarıydı. Şu anda Autoban’ın yıllık 2 milyon euro civarında bir cirosu var. Seyhan Özdemir, beş yıl içinde bu ciroyu 10 milyon euro seviyesine taşımayı hedeflediklerini söylüyor.

Türkiye'nin en başarılı genç girişimcileri

FERDA KERTMELİOĞLU (40)
Mobilera’nın kurucusu

40 yaşındaki Kertmelioğlu, Türkiye’nin en parlak teknoloji yöneticilerinden biri. 2001 yılında kurduğu Mobilera, ilk beş yılında yüzde 6764 büyüyerek hız rekorlarını alt üst etti.
Kertmelioğlu için işin en zor tarafı şirketiyle ilgili ciro rakamı telaffuz etmek. Kuruldukları günden bugüne cirolarını 100 katın üzerinde artırdıklarını söylemekle yetiniyor.
Kertmelioğlu, Mobilera şemsiyesi altında müşterilerine yeni medya, interaktif ve mobil pazarlama, dijital reklam hizmetleri veriyor. Türkiye dışında dokuz ülkede faaliyet gösteren şirket, Türkiye haricinde Kazakistan, Gürcistan ve Moldova’da da alanında pazar lideri.

Türkiye'nin en başarılı genç girişimcileri

TOLGA TATARİ 32 - AHMET SARI 32
Markafoni’nin kurucuları

TOLGA Tatari ve Ahmet Sarı, Avrupa ve Amerika’da milyonlarca kişinin yaşadığı kapalı devre alışveriş deneyimini Markafoni markasıyla Türkiye’ye taşıyan iki internet girişimcisi. Dünyaca ünlü lüks markaları yüzde 70’e varan indirimlerle üyelerine sunan Markafoni, henüz iki yıllık bir şirket. Fakat bu kısa sürede, hem yabancı yatırımcıların radarına takılmış, hem de yurt dışına açılan ilk Türk internet projesi olmayı başarmış.

Çoğunluk hisseleri hâlâ kurucularının elinde bulunan Markafoni’nin başarısı uluslararası fonların da dikkatini çekmiş. Yatırımcılar 2009’da Markafoni’ye 8 milyon euro değer biçmişler ve bu rakam üzerinden sermaye sağlamışlar. Destekle birlikte operasyon da genişlemiş. Henüz iki yıl olmasına rağmen 800 bin üyeye ulaşmış Markafoni. Sadece geçen Ocak’ta 80 binden fazla yeni üye Markafoni’ye katılmış. Satılan ürün adetleri ise neredeyse bir alışveriş merkezininki kadar. Aylık 100 bin parçadan fazla ürün satılıyor site üzerinden. Bir günlük ürün satışı rekoru ise tam 15 bin adet.

Türkiye'nin en başarılı genç girişimcileri

SEDAT KILIÇ 25
Economizer’ın yaratıcısı


SEDAT Kılıç 1985 doğumlu. 2004 yılından TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi’ne Türkiye derecesiyle girmiş. Alse Makine’yi ise 21 yaşında kurmuş.
2008 yılında okuldaki hocalarının da desteğiyle Economizer adını verdiği ürünü geliştirmiş. Kaynak makinelerinde kullanılan gaz miktarından yüzde 90’a varan oranlarda tasarruf sağlayan sistemin ünü kısa zamanda yayılmış.

Alse Makine’nin 2009 işlem hacmi dört milyon dolar. Bugün Aygaz’dan Renault’ya, Mercedes’ten Fiat’a pek çok kuruluş, Kılıç’ın Economizer’ını kullanıyor. Türkiye’de binin üzerinde fabrika bu ürünle gaz tasarrufu yapıyor.

BİZE ULAŞIN