Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Günün en çok okunan 20 haberi

 • 1
 • 20
Günün en çok okunan 20 haberi
Günün en çok okunan 20 haberi

Şırnak'ın Cizre ilçesinde teröristlerin revir haline getirdiği evde çok sayıda ilacın yanı sıra kürtaj işlemlerinde kullanıldığı belirtilen tıbbi ekipmanlar da ele geçirildi.

Şırnak'ın Cizre ilçesinde terör örgütüne yönelik operasyonda, teröristlerin revir haline getirdiği evde ateşli silah yaralanmalarına ilk müdahalede kullanılan ilaçların yanı sıra çok sayıda tıbbi malzeme bulundu.

PKK'ya yönelik "Şehit Jandarma Astsubay Kıdemli Çavuş Burak Demirci" operasyonunun sürdüğü Cizre'deki Nur Mahallesi'nde terör örgütünün kullandığı bir eve baskın düzenleyen güvenlik güçleri, bazı silah ve patlayıcıların yanında çok sayıda tıbbi malzeme ele geçirdi.

Bölücü örgüt tarafından revire dönüştürülen ve kırsalın yanı sıra ilçedeki üst düzey örgüt yöneticilerinin de tedavi edildiği değerlendirilen evde, solunum cihazları, ameliyat makasları, neşterler, ilaçlar, oksijen tüpleri, serum şişeleri, ağrı kesiciler, şırıngalar ve sargı bezlerinin yanı sıra hasta yatağı ve sedye de olduğu görüldü.


KÜRTAJ EKİPMANLARI BULUNDU

Bulunan malzemeler arasında ateşli silah yaralanmalarında ilk müdahalede faydalanılan ilaçların da olduğu belirlendi. Evde, ayrıca kadın hastalıklarında ve kürtaj işleminde kullanıldığı belirtilen tıbbi ekipmanlar da ele geçirildi.

Malzemeler, önce Cizre Devlet Hastanesine, buradan da savcının talimatıyla adli emanet olarak kullanılan bir depoya götürüldü.

 • 2
 • 20
Günün en çok okunan 20 haberi
Günün en çok okunan 20 haberi

Fethullah Gülen, paralel yapıya yönelik yürütülen operasyonlara sessiz kalanların yaptığının dilsiz şeytanlık olduğunu söyledi.

Fethullahçı Terör Örgütü'nün lideri olarak hakkında tutuklama kararı çıkarılan Fethullah Gülen, yayınlanan son konuşmasında 'paralel yapı' operasyonlarına sessiz kalanlara tepki gösterdi.

TEPKİSİZLİK HOŞUNA GİTMEDİ

Gülen, "Onca zulüm işleniyor ama bütün bunlar karşısında zerre kadar insanî duygu ve düşünce seslendirilmiyor. Bir tepki yok. Oysa bu türlü şeyler karşısında sükût dilsiz şeytanlıktır. Ziya Paşa'nın dediği gibi, "Yuf bu türlü ruhları taşıyan insanlara!.." dedi.

 • 3
 • 20
Günün en çok okunan 20 haberi
Günün en çok okunan 20 haberi

Maliye Bakanı Naci Ağbal, KDV iadelerine ilişkin hazırladıkları eylem planıyla iadelerin hızlanacağını açıkladı.

Mükelleflerden gelen KDV iadelerine ilişkin talepleri dikkate alan Ağbal, Gelir İdaresi Başkanlığını (GİB) harekete geçirdi. GİB tarafından hazırlanan "KDV İadelerinin Etkinleştirilmesi ve Hızlandırılması, İade Süreçlerinin Standartlaştırılması Eylem Planı" hazırlıklarında sona yaklaşıldı.

Konuya ilişkin AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Ağbal, vergi gelirleri içinde önemli bir yer tutan KDV konusunda bugüne kadar önemli çalışmalar yapıldığını söyledi. Bakanlığın her konuda olduğu gibi KDV'ye ilişkin de mükelleflerden gelen talepleri dikkate aldığını, belirlenen eksiklikleri gidermeye yönelik de yoğun gayret içinde olduklarını belirten Ağbal, bir süredir üzerinde çalıştıkları eylem planını bitirmeye yakın olduklarını ifade etti. Bakan Ağbal, bu eylem planıyla etkin, hızlı ve doğru bir KDV iade sisteminin oluşturulması için gerekli iyileştirmelerin yapılacağını ve tüm vergi dairelerinde standart hale getirilmiş uygulamaların altyapısının oluşturulacağını söyledi. Bu alandaki inceleme ve denetimlere de standart getirileceğini açıklayan Ağbal, ''KDV iadelerine ilişkin hazırladığımız eylem planıyla iadeler hızlanacak, gereksiz bürokratik işlemler önlenecek'' dedi.

 • 4
 • 20
Günün en çok okunan 20 haberi
Günün en çok okunan 20 haberi

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye ile aynı dönemde benzer ekonomi politikalarını uygulamaya başlayan ülkeler hızla ileriye atılırken, biz 12 Eylül darbesi yüzünden geri kaldık

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün Kayseri Ticaret Odası'nın, 120. Onur Yılı dolayısıyla düzenlenen programına katıldı. Erdoğan, konuşmasında önemli mesajlar verdi:
Türkiye ile yaklaşık aynı dönemlerde benzer ekonomi politikalarını uygulamaya başlayan ülkeler hızla ileriye atılırken, biz 12 Eylül darbesi ve onun kurduğu çarpık düzenin uzun süren etkileri yüzünden geride kaldık. İşte bunun için her fırsatta yeni anayasa, her fırsatta başkanlık sistemi diyoruz.
Dikkat ediniz bugün yeni anayasa tartışmasında olumsuz tavır alan herkesin ortak özelliği, milletten, milli iradeden, milletin tercihlerinden çekiniyor olmalarıdır. Bundan çok korkuyorlar. Başkanlık sisteminden bundan dolayı çekiniyorlar. Milli iradeden bundan dolayı çekiniyorlar. Millete güvenenler yeni anayasadan, başkanlık sisteminden niye korksunlar.


Müttefikimiz, dostumuz, ortağımız dediğimiz devletlerin de aralarında bulunduğu kimi ülkeler ısrarla terör örgütünün gerçek yüzünü görmüyor, görmek istemiyor. Bizimle baş başa oturup konuştuğumuzda, ismini vermeyeceğim, bölücü terörü, bu bir terör örgütüdür diyor. Madem böyledir, o zaman çık, açıkça tavrını koy.
Bugüne kadar yaşananlar göstermiştir ki terör karşısında ilkeli bir duruş sergilemezseniz, eninde sonunda gelip sizi de zehirler. Ülkemizi terör mücadelesinde yalnız bırakanlar, emin olunuz yarın kendileri aynı soruna düçar olacaktır.
Bu mesele bizim beka meselemizdir. Onun için, o ne diyor, bu ne diyor diyerek tereddüt gösteremeyiz. Bunun için bir bedel ödenmesi gerekiyorsa onu da öderiz. Biz bu yola baş koyduk.

 • 5
 • 20
Günün en çok okunan 20 haberi
Günün en çok okunan 20 haberi

Sultangazi'de iki polis ilçede "MİT rüşvet alan 200 polisi tutuklayacak" diye dedikodu çıkardı. Daha sonra da "gözaltına alınacaklar listesi"nden çıkarmak için meslektaşlarından 50'şer bin lira istedi

İstanbul'da iki polis, meslektaşlarını hayali bir operasyonla korkutarak gözaltına alınacaklar listesinden çıkarma karşılığında para talep etti. Sultangazi İlçe Emniyet Müdürlüğü'nde görevli Ali B. ve olay yeri inceleme ve kimlik tespit grup amirliğinde görevli Abdülkadir E. isimli polis memurları; MİT'in operasyon yapacağını, bu operasyon kapsamında rüşvet, irtikap, yağma ve fuhuş suçlarından 200 polis memurunun gözaltına alınacağı dedikodusu çıkardı. İlçede görevli M.K. ve R.G. isimli memurları MİT'in yapacağı soruşturma kapsamında gözaltına alınacaklarına inandıran iki kafadar, Mustafa A. isimli arkadaşlarını da MİT görevlisi diye tanıtıp soruşturma dışına alınmaları karşılığında önce 100 bin lira istedi. Yapılan pazarlık sonrası taraflar adam başı 50 bin lira karşılığında anlaşmaya vardı. Konunun Asayiş Şube Müdürlüğü'ne intikali üzerine polis çalışma başlattı. Seri numaraları önceden alınmış paralar, şüphelilere verilmek üzere mağdur iki polise teslim edildi. Buluşma yeri olan Sultangazi'deki bir kafede tertibat alan asayiş polisi, Ali B. ve Abdülkadir E. isimli polis memurlarına parayı teslim aldıkları sırada suçüstü yaptı. Operasyon kafeye yerleştirilen gizli kameralarla dakika dakika görüntülendi. İki dolandırıcılık soruşturması başlatıldı. Savunmalarında suçlamaları reddeden iki polis hakkında "Nitelikli dolandırıcılık suçuna teşebbüs" kapsamında Memur Suçları Savcılığı'nca iddianame düzenlendi. İddianamede, iki polis memuru ve onlara eylemlerinde yardım ettiği anlaşılan MİT görevlisi olarak tanıttıkları arkadaşları Mustafa A., ilerleyen günlerde Ağır Ceza Mahkemesi'nde hâkim karşısına çıkacak.

 • 6
 • 20
Günün en çok okunan 20 haberi
Günün en çok okunan 20 haberi

Ehliyetini yeni tip sürücü belgesi ile değiştirmek isteyen vatandaşlar sağlık raporu için 50 lira ödemek zorunda.

Karayolları Trafik Yönetmeliğinde yapılan değişiklikle mevcut sürücü belgeleri 1 Ocak 2016'dan itibaren değiştirilmeye başlandı. Vatandaş elindeki sürücü belgesini 5 yıl içinde yeni tip ehliyetle değiştirmek zorunda.

50 LİRALIK RAPOR ŞART

Yeni ehliyetler uluslararası olduğu için diğer ülkelerde de geçecek. Ehliyetlerini değiştirmek isteyen sürücülerden biyometrik fotoğraf, sağlık raporu ve parmak izi isteniyor. Ehliyet değişimi için istenen sağlık raporunu almak ise en az 50 liraya mal oluyor.

 • 7
 • 20
Günün en çok okunan 20 haberi
Günün en çok okunan 20 haberi

Sanatçıların yol gösteren ve ufuk açan kişiler olarak toplumsal olaylardan etkilendiğini ifade eden Hülya Koçyiğit, "Sanatçı toplumu, insan haklarına saygıya davet eder, toplumun birlik ve beraberliğini korumasını sağlamaya çalışır. Ancak hiçbir zaman küfür ve hakarete varan, aşağılayan olumsuz eleştiriler ile provokasyon yapan olmamalıdır" dedi.

SANATÇI DÜŞÜNCESİNİ HALKA DİRETEMEZ

Sanatçı muhalif olur mu? Son dönemde hükümete muhalefet etmek adı altında hakarete varan açıklamalara, tiyatro oyunlarına vs şahit oluyoruz. Bunun sınırı ne olmalı?

Sanat, özgürce var olabilmektir. Kendi dili ile seslenir, kendini kısıtlamaz… Ancak küfür ve hakaret sanat demek değildir. İzleyene ışık tutabilirsin ama seçimleri için kendi düşünceni diretemezsin.


Akil İnsanlar Heyetinde yer almanız ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bulunduğu programlara katılmanızdan ötürü tepkiler aldınız. Bir sanatçı olarak sorunların çözümü için adım atmak niye bazı kesimler tarafından linç kampanyasına dönüştürülüyor?

Ben inandığım bir konuda elimi taşın altına koymaktan geri durmam ve takipçisi olup, inandığım davanın arkasında dururum her zaman. Farklı düşünen insanlar elbette ki olacaktır.


SANATÇI ŞİDDETE DAVET EDEMEZ

Bir sanatçının topluma rol model olduğunu ya da olması gerektiğini düşünüyor musunuz? Özel hayatıma kimse karışamaz diyerek halktan biri gibi yaşamalı mı? Yoksa bazı konularda daha seçici mi davranmalı?

Ben seyirciye karşı sorumluluğumu hissederek yaşıyorum. Elbette ki sanatçı, yaratıcı halka ışık saçan, yol gösteren, ufuk açan kişi demektir. Dolayısıyla da toplumsal olaylardan etkilenir. Bunlar karşısında tepkisini gösterir. Muhalif bir duruşu vardır. Bundaki amaç da toplum için her şeyin mükemmel olmasını istemesidir. Toplumu, insan haklarına saygıya davet eder, toplumun birlik ve beraberliğini korumasını sağlamaya çalışarak, müşterek yaşamı pekiştiren davranışlarda bulunur. Ancak hiçbir zaman hakarete varan, aşağılayan ve olumsuz eleştiriler ile provokasyon yapan olmamalıdır. Sanat olayları tespit eder, sinemanın da özellikle görevi de budur. Sanatçı farkındalık yaratmakla yükümlüdür, şiddete davet etmekle değil.


Başrollerini Hülya Koçyiğit ve Erol Taş'ın oynadığı 1963 yapımı Susuz Yaz, Haziran 1964'te Berlin Film Festivali'nde büyük ödül olan Altın Ayı'yı kazandı.

BİZE ULAŞIN