Türkiye'nin en iyi haber sitesi

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne ’Çeled Uşaglarla’ Renk Kattı

Giriş Tarihi: 7.3.2015 18:08 Güncelleme Tarihi: 8.3.2015 16:59
8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne ’Çeled Uşaglarla’ Renk Kattı
Ticaret Borsası’nın (GTB), “8 Mart Dünya Kadınlar Günü” nedeniyle düzenlediği etkinlikte ‘Çeled Uşaglar’ tiyatro grubu ‘Başgaragol’ isimli tek perdelik oyunu sahneye koydu.
Her yıl ‘8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne özel çeşitli aktiviteler düzenleyen GTB, bu sene üyelerinin eşlerine yönelik tiyatro gösterisi gerçekleştirdi.
Şehitkamil Kongre ve Kültür Merkezinde (ŞKM) tertip edilen tiyatro etkinliğine, GTB Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, Şahinbey Kaymakamı Selami Aydın, Tarım İl Müdürü Mehmet Karayılan, GTB Meclis ve Yönetim Kurulu Üyeleri ile tüm borsa üyelerinin eşleri katıldı.
Gecenin açış konuşmasını yapan GTB Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü, kadınların toplumda layık oldukları saygınlığı kazanması, sosyal, kültürel ve ekonomik haklarını tam olarak kullanmaları açısından önemli bir gün olarak gördüklerini söyledi.
Toplumda ve aile hayatında kadının yerinin çok önemli olduğuna vurgu yapan Tiryakioğlu, bireylerin topluma kazandırılmasında en büyük çabayı harcayan kadınların sadece sembolik bir günde değil, yılın her günü gerekli saygı ve değer görmesi gerektiğini ifade etti.
Kadınların iş dünyasında daha aktif yer alması gerektiğine dikkat çeken GTB Başkanı Tiryakioğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:
“ Geleceğin çağdaş Türkiye’sinin kurulmasında erkekler kadar cefakar kadınlarımıza da büyük görevler ve sorumluluklar düşüyor. Kadınlarımızın hayatın her alanında yer alması ülke ekonomisine önemli girdiler sağlayacaktır. Biz şuna inanıyoruz, kadınlarımız titizlikleriyle ve farklı bakış açılarıyla iş dünyasında büyük başarılara imza atacak potansiyele ve beceriye sahiptirler. Sosyal, kültürel ve ekonomik alanda top yekun kalkınmamız için kadın gücüne ve emeğine her zamankinden daha çok ihtiyacımız var.“
Tiryakioğlu, konuşmasının son bölümünde ise, kadına şiddetin ve töre cinayetlerinin son bulduğu, kadınların kendilerini özgürce ifade edebildikleri bir dünya dileğinde bulunarak, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutladı.
ÇELED UŞAKLAR GÜLDÜRDÜ
Konuşmaların ardından Antep şivesiyle hazırlanmış birçok oyunu başarıyla perdeye taşıyan ‘Çeled Uşaklar’ tiyatro grubu sahne aldı.
Gaziantep’e yeni atanmış bir başkomiserin başından geçen komik olayların anlatıldığı ’Başgaragol’ isimli tek perdelik oyunu salonu dolduran sanatseverler büyük bir ilgiyle izledi. Gaziantepli kadınların günlük yaşantılarından derlenen komik skeçlerinde ilk defa sahnelendiği oyunun sonunda ‘Çeled Uşaglar’ izleyiciler tarafından dakikalarca ayakta alkışlandı.
Gösterinin sonunda GTB Başkanı Tiryakioğlu, Çeled Uşaklar Tiyatro Grubu Sanat Yönetmeni Orhan Uslu ve ekipteki diğer oyunculara Gaziantep kültürüne yaptıkları katkılardan dolayı teşekkür ederek çiçek verildi.
Öte yandan tiyatro gösterisi öncesi ve sonrası da etkinliğe katılan kadınlara mavi nazar boncuklu karanfiller dağıtıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne ’Çeled Uşaglarla’ Renk Kattı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN