’te Sahipsiz Mezarlar Mahkumlara Emanet

Giriş Tarihi: 6.5.2015 10:08 Güncelleme Tarihi: 6.5.2015 10:51
’te sahipsiz, terk edilmiş, yakınları tarafından ziyaret edilmeyen mezarların bakımını mahkumlar yapıyor.
Gaziantep Asri Mezarlığı ve Yeşilkent Mezarlığı’nda bulunan sahipsiz mezarlar, Denetimli Serbestlik Yasası’ndan faydalanan 40 mahkuma emanet. Mahkumlar sahipsiz mezarların her türlü bakımını yapıyor.
Mahkeme kararıyla kamu hizmeti yapma cezası alan 40 kişi, Gaziantep Denetimli Serbestlik Müdürlüğü ve Büyükşehir Belediyesi arasında yapılan anlaşmayla mezarlıklarda temizlik ve bakım çalışması yapıyor. Sahipsiz mezarların tüm bakımını yapan mahkumlar, mezarlara adeta yakınlarının mezarı gibi bakıyor. Üstünde toprak kalmayan mezarlara el arabalarıyla toprak taşınıp düzeltilirken, devrilen mezar taşları da büyük bir titizlikle yeniden yerlerine yerleştiriliyor. Mezarların etrafındaki yabani otları da temizleyen mahkumlar, çiçekleri sulayıp ağaçların bakımını yapıyor.
Uygulama hakkında bilgi veren Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Şube Müdürü Salih Yıldırım, “Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından bize verilen talimat sonucu mahkum arkadaşları topluma kazandırmak yönünden sosyal bir proje gerçekleştirdik. Şu anda zaten ziyaretçisi gelmeyen mezarların tekrar dizayn edilerek, tekrar yapılarak ve ya toprağı eksikse eklenerek, arkadaşlar bu konuda şu anda bize yardımcı oluyorlar. Temizlik, ot, budama konusunda ve daha farklı yerlerde çalıştırıyoruz. İlerideki hayatlarına katkı sunmak için bu çalışmayı başlattık. Şu anda Asri Mezarlığımızda ve Yeşilkent Mezarlığımızda yaklaşık 40 kişi çalışıyor. İnşallah hayırlısı olur. Onları topluma kazandırma yolunda bir katkımız olur. İyi olacaktır diye düşünüyoruz” dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gaziantep’te Sahipsiz Mezarlar Mahkumlara Emanet
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN