Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Sınava girmeden sınıflarını geçtiler'

Sınavlarda haksızlık yaptığı ve parti etkinliğine götürüldüğü gerekçesiyle şikâyet edilen ÇÜ Adana MYO Öğretim Görevlisi Mehmet Atal'ın bazı öğrencileri sınavsız geçirip torpil yaptığı öne sürüldü

Giriş Tarihi: 6.1.2013
Çukurova Üniversitesi Adana Meslek Yüksekokulu'nda geçen dönem yaşadığı belirtilen "sınavda haksızlık" ve "siyasi parti mitingine götürme" iddiasının altından sınavda torpil iddiası da çıktı. Öğretim Görevlisi Mehmet Atal'ın, siyaseten yakın olduğu bazı öğrencileri, derse devam etmediği ve hatta sınava da girmediği halde geçirdiği, siyasi etkinliğe gitmeyenleri de küfredip cezalandırdığı iddia edildi.

BEŞ ÖĞRENCİ DİLEKÇE VERDİ

Adları bizde saklı beş öğrenci, Adana MYO'ya 7 Haziran 2012'de bir dilekçe vererek "sınavda haksızlık yapıldığını" öne sürdü. Diğer birçok öğrenci de aynı yönde dilekçeler verip sınav kâğıdının komisyon önünde incelenmesini istedi. Beş öğrenci, Doğan H. ve Veysel S. adlı iki öğrenci için "Bu arkadaşlarımızın derse ve sınava girmediği halde dersten geçtiğini tespit ettik" diye dilekçe verdi. Adana Meslek Yüksekokulu'nu karıştıran bir diğer iddia ise "Türkmen şöleni" adı altında yapılan ancak siyasi parti gösterisine dönüştüğü belirtilen etkinlikle ilgili. İddiaya göre bazı öğrenciler, Öğretim Görevlisi Atal'ın telkinlerine rağmen şölene gitmemiş. Gitmeyenler yoklama kâğıdı alınarak tespit edilmiş. Gelmeyenler "sınıfa topluca kahveçay- tatlı ısmarlamak" zorunda bırakılmış.

"ETKİNLİĞE VALİ DE KATILDI"
Etkinliğin miting değil, bir kültür sanat faaliyeti olduğunu söyleyen Mehmet Atal, "Real'de yapılan bir sanat etkinliğine çocukları götürmemde ne gibi bir sakınca var. O zamanki müdürümüz Alaaddin (Sabancı) beyin de bilgisi vardı, bilgisi ve izniyle yaptım. Vali bey de katılmıştı. Siyasi bir yanı yoktu" diye konuştu. Atal, "Argoya savaş açmış biri olarak böyle bir küfrü neden edeyim" diye tepki gösterdi.

ATAL'A İNCELEME BAŞLATILDI
Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar, SABAH Güney'de dile getirilen iddialarla ilgili olarak inceleme başlatıldığını söyledi. İddiaların titizlikle inceleneceğini belirten Rektör Kibar, "Öğrenciler mi yoksa hoca mı doğru söylüyor, anlayacağız. Sonuca göre hareket edeceğiz" derken Adana MYO Müdürü Prof. Dr. Haydar Şengül, "İddialar çok üzücü. Gereken yapılır. Basına duyarlı yaklaşımı için teşekkür ediyorum" diye konuştu. Okulun eski müdürü Prof. Dr. Alaettin Sabancı'nın resmi şikâyetler karşısında duyarsız ve ilgisiz kaldığı öne sürüldü.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Sınava girmeden sınıflarını geçtiler'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN