Türkiye'nin en iyi haber sitesi

FECİR ALPTEKİN: "Ah Keşke" Oscarları

Giriş Tarihi: 2.3.2013
Pazar akşamı çok geç saatte bir seyahatten eve döndüm. Yorgunum, uykusuzum, yani anlayacağınız "çok zaruri" bir iş vuku bulsa onu bile kalkıp halledecek halim yok… Ama nasıl bir alışkanlık ya da takıntıysa, allem ettim kallem ettim iki saatçik uyuyup sabaha karşı Oscar töreni için televizyonun karşısına dikilmeyi yine görev bildim… Ve tabii her yıl olduğu gibi yine "yaşasın"lar ile "ah keşke"ler arasında gidip gelen bir gece geçirdim!

***
En iyi erkek oyuncu Daniel Day-Lewis her zamanki gibi rolünün altından kalkmış, şahane bir Lincoln olmuştu… Ama "bildiğimiz Lincoln" işte! Ah keşke bu daldaki ödül "The Master"da özgün yorumuyla unutulmaz bir karakter oluşturan Joaquin Phoenix'e verilseydi… Şahsen gönlümün Oscar'ı yüzde yüz onundur. En iyi kadın oyuncu Jennifer Lawrence yılın en tatlı filmlerinden "Umut Işığım"da gerçekten iyiydi… Ama zarftan "Zero Dark Thirty"deki rolüyle Jessica Chastain'ın çıkmasını derinden istemiş ve umut etmiştim. Lawrence'ın yeteneği bir yana, bana göre Chastain'ın çok başka bir yüzü ve ışığı var. Ben onu Meryl Streep'ten sonra gelen en iyi kadın oyuncu olarak görüyorum. En iyi yardımcı erkek oyuncu, bana göre "Zincirsiz Django"da önceki performanslarının üzerine çok da bir şey koyamayan Christoph Waltz değil, "Lincoln"ün dramatik yapısını en çok sırtlanan isim Tommy Lee Jones olmalıydı. En iyi yardımcı kadın oyuncu Anne Hathaway'i henüz "Sefiller"de izlemediğim için, bu dalda yorum yapamıyorum… Yabancı film ödülünün ise dünyayı yerinden oynatan Michael Haneke imzalı "Amour" yerine, beni çok daha fazla heyecanlandıran "Hayır" ya da "Savaş Cadısı"na gitmesini gerçekten isterdim.

***
İşe biraz da olumlu tarafından bakarsak… En iyi film "Argo" benim için uygundur. Pek çok eleştirmen böyle siyasi/ askeri operasyon filmlerini sevmiyor ama sinema kalitesi olarak bakarsak, bana göre gerçekten "iyi çekilmiş" bir film. Benzeri eleştirilere karşı aynı savunmayı "Zero Dark Thirty" için de yapabilirim… En iyi yönetmen Ang Lee de benim için uygundur. Hatta kendisine ilgim çok özeldir, zira tüm zamanlarda en sevdiğim filmlerden "Sense and Sensibility/ Aşk ve Yaşam"ın yönetmenidir kendisi. Çok farklı tema ve üsluplarda filmler yapıp, hepsinde başarılı olabilmek gibi bir mahareti vardır. Bu yıl yarışa katıldığı "Pi'nin Yaşamı" bana konu itibariyle biraz hafif, çocuk filmi gibi gelmişti ama sinema dilindeki yenilikler açısından en iyi yönetmen ödülünü bence hak etti. Son olarak… En iyi özgün senaryo ödülünün "Zincirsiz"le Quentin Tarantino'ya gitmesine sevindim. Öte yandan, "ah keşke"lerimin kalmadığı dallardan bir diğeri olan animasyonda da kazanan isim "Cesur" beni ziyadesiyle mutlu etti. Tabii ki sinema Oscarlar'dan öte… Ama yine de sinemacının ödülü sinemaseverin diline vuruyor işte!

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
FECİR ALPTEKİN: "Ah Keşke" Oscarları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN