Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kültür merkezi için Adanalı umutlandı

Giriş Tarihi: 11.3.2013

Adana milletvekili Ömer Çelik'in Kültür ve Turizm Bakanı olması, temeli 1992 yılında atıldıktan sonra kaderine terk edilen Adana Atatürk Kültür Merkezi için umutları bir kez daha yeşertti

Yetiştirdiği ünlü isimlerle sanatçı fabrikası sayılan Adana, yıllardır kavuşamadığı kültür merkezi için, Adana Milletvekili Ömer Çelik'in Kültür ve Turizm Bakanı olmasıyla yeniden umutlandı. Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası (ÇDSO) Genel Sanat Yönetmeni Emin Güven Yaşlıçam'ın girişimiyle 1992 yılında temeli atıldıktan sonra adeta çöp toplama alanı haline gelen kültür merkezi alanı, Bakan Çelik'in ilgisini bekliyor.

KÜLTÜR MERKEZİ YOK

Kültür sanat faaliyetlerinde Türkiye'nin en aktif şehirlerinden biri olmasına rağmen donanımlı bir kültür merkezine sahip olmayan Adana'da, sanatsal faaliyetlerin neredeyse tamamı Büyükşehir Belediyesi'ne ait tiyatro salonunda yürütülüyor. ÇDSO Genel Sanat Yönetmeni Emin Güven Yaşlıçam, Ömer Çelik'in Kültür ve Turizm Bakanı olmasının ardından Adana için olumlu gelişmeler yaşanacağına inanıyor.

DONANIMLI EKİP ŞART
"Birlik, beraberlik ve kardeşlikten bahsediyorsak en iyi yaklaşım kültür olacaktır" diyen Yaşlıçam, "Avrupa'da bizim yarımız kadar ekonomiye sahip ülkeler kültürleriyle baş tacı yapılıyor. Sorun kültür. Biz kültürsüz değiliz, sadece iyi organize edip anlatamıyoruz. Sayın Çelik'le olacağına inanıyorum. Ama çok iyi organize olması lazım. Teknik bakımdan donanımlı kişilerle çalışırsa çözüm kaçınılmaz olacaktır. Özel kurumların da bu noktada devreye girmesi, sorumluluk alması gerekir" dedi.

ÇELİK'İN KARARLI TAVRI
Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın çok stratejik bir makam olduğunu söyleyen Yaşlıçam, "Toplumun tek dinamiği ekonomi değildir. İstediğin kadar para ver, kültür sanattan yoksun bir toplum mutsuzdur. Bu nedenle bakanlık faaliyetleri uzun süre sorgulanabilir. Görevde henüz yeni ama Sayın Ömer Çelik'in kararlı bir tavrı var. Sadece Adana için değil, ülke genelinde kültür sanat alanında önemli gelişmelerin yaşanacağına inanıyorum" dedi.

TEMELDE KALDI
Bugün bir çöplüğü andıran merkezin hikayesini anlatan Yaşlıçam şunları söyledi: "Dönemin DSİ Bölge Müdürü 60 dönüm alanı sembolik bir rakamla 52 bin liraya verdi. O zamanki genel müdürlük 52 bin lirayı bulamadı. Adana'ya dönüp o parayı iki arkadaşımdan temin ettim. İhale yapıldı, proje hazırlandı, hafriyat yapıldı, temel atıldı o kadar. Her gelen yapacağız edeceğiz dedi ama dediğiyle kaldı."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kültür merkezi için Adanalı umutlandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN