Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kentin tarihinde kapsamlı bir gezi: Kınık'tan Kıyı'ya Osmaniye

Giriş Tarihi: 13.3.2013

Osmaniye Belediyesi, tarihi belgelere dayanarak hazırlanan "Kınık'tan Kıyı'ya Osmanlı Belgelerinde Osmaniye" başlıklı bir kitap yayınladı. Kitap kentin geçmişine ışık tutuyor

Osmaniye Belediyesi, ilin tarihiyle ilgili bilgileri gelecek kuşaklara aktaracak önemli bir çalışmaya imza attı. Osmaniye Belediyesi Kültür Yayınları adı altında Osmaniye'nin tarihini anlatan 624 sayfalık "Kınık'tan Kıyı'ya Osmanlı Belgelerinde Osmaniye" isimli bir kitap yayınlandı. Osmaniye Belediye Başkanı Kadir Kara, kitabın yazarlarıyla Kent Müzesi'nde düzenlediği basın toplantısında kitabı tanıttı.

100 MİLYON BELGE TARANDI

Başkan Kara, kitap için belediye desteğiyle Başbakanlık Osmanlı Arşivi Uzmanları Mehmet Akif Terzi ve Ahmet Ergün tarafından 14 ayda 100 milyonu aşkın Osmanlı belgesinin tarandığını, bu kapsamda 50 bin belgeye ulaşıldığını, bunların içinde değerlendirmeye layık 35 bin belge belirlendiğini söyledi. İlk elemede, kitapta kullanılabilecek belgelerin sayısının bin 500'e indirildiğini, son aşamada ise 249 belgenin kitabın temelini oluşturduğunu kaydeden Kara, Osmaniye'yle ilgili birçok yazı ve kitap bulunduğunu ancak şimdiye kadar böyle kapsamlı bir çalışma yapılmadığını vurguladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kentin tarihinde kapsamlı bir gezi: Kınık'tan Kıyı'ya Osmaniye
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN