Başkan Arıkan: Parmakla gösterilecek ilçe olacağız

Giriş Tarihi: 28.3.2013

Yeni hizmet binasına taşınma hazırlıkları yapan Çukurova Belediyesi, bir yandan sokak sokak yolları yeniliyor, diğer yandan da yeşil alanları genişletmek için parklar yapıyor

Açtığı proje yarışmasıyla en güzel belediye binasını inşa etmeye hazırlanan Çukurova Belediyesi, 'Türkiye'de parmakla gösterilecek' iddiasıyla projeyi tamamlama aşamasında. Bu yıl 31 Temmuz'da teslim edilmesi planlanan yapı, çevreci özelliği ve yeşiller arasında bulunmasıyla örnek gösterilecek. Belediye Başkanı Yıldıray Arıkan, "Binamız sadece bir belediye değil, yeşil bir yaşam alanı olacak" dedi.

"3,5 YIL BEKLEDİK"
2009 yılında göreve geldikten sonra ilk iş olarak belediye binası eksiğini gidermek istediklerini anlatan Arıkan, "3,5 yıl bürokratik engellerle uğraştık. İmar problemini de çözdükten sonra proje çalışmalarına başladık. Mimari proje yarışmasına 100 proje katıldı. Birinci olan projeyi uyguladık. 90 dönümlük bir alanda hem hizmet binası hem de peyzaj çalışmaları yürütüyoruz. Çok az kaldı" diye konuştu.

ANITKABİR VE ŞEHİTLİK

Yeşil çatı olarak adlandırılan çevreci binanın 90 dönümlük yeşil alan içinde olacağını belirten Arıkan projeyle ilgili şunları söyledi: "Burada peyzaj da yapılıyor. Yürüyüş ve bisiklet yolları, kaykay pisti, kafeteryalar ile Anıtkabir ve Çanakkale Şehitliği'nin minyatürünü kuruyoruz. Bu ikisi bizim için çok önemli. Çünkü çocuklarımız gidemese de bu iki yeri yakından tanıma fırsatı bulacak."

YOL ÇALIŞMALARI
Adana'da bütün hizmetlerin Çukurova'dan başladığını anlatan Arıkan şöyle konuştu: "Doğal gaz, fiber optik kazıları ilk burada başladı. Elektrik kabloları burada yeraltına alınıyor. Yollar delik deşik oldu. Önce yama yaparak geçici çözüm bulduk. Halkımız buna layık değildi. Biz de yolları baştan yapmak için 5 yeni makine aldık. Adana'da bunu yapan tek belediyeyiz. Artık dünya standartlarında asfalt yapıyoruz."

YEŞİL ÇUKUROVA
Seçildiği iki belediyeye de hizmet binası yapan belki de tek başkan olduğunu söyleyen Arıkan, parklar ve yollarla ilgili de hummalı bir çalışma içinde olduklarını belirtti. 2009 yılından bu yana 39 park açtıklarını ifade eden Arıkan, "10 mahallemizde 141 park var. Kişi başına düşen yeşil alan, 7 metrekareyle dünya ortalamasının iki katı. Yakında Akın Özdemir Parkı'nı da hizmete sunacağız" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başkan Arıkan: Parmakla gösterilecek ilçe olacağız
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN