Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Diyarbakır'a hafif raylı sistem hattı yapılacak

Dağkapı Meydanı ile Eğitim ve Araştırma Hastanesi arasında bu yıl yapımına başlanacak ve 3 yılda bitirilmesi hedeflenen hafif raylı sistem hattı 250 milyon liraya mal olacak

Giriş Tarihi: 4.4.2013
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, 250 milyon liraya mal olacak hafif raylı sistem hattının yapımına başlıyor. Büyükşehir Belediyesince hazırlanan Kentiçi Ulaşım Ana Planı çalışması kapsamında bu yıl hafif raylı sistem hattının yapımına başlanacak. 3 yılda bitirilmesi hedeflenen hat, 250 milyon liraya mal olacak. Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanı İbrahim Altun, Kentiçi Ulaşım Ana Planı çalışmaları kapsamında 2 yıl önce başlatılan Hafif Raylı Sistem Hattı Projeleri fizibilite etütleri hazırlanması işi çalışmalarının, Boğaziçi Proje Mühendislik Şirketi sorumluluğunda, Boğaziçi Üniversitesi danışmanlığında sürdüğünü söyledi.

KREDİ SIKINTISI YOK

Yapım işinin bu yılın eylül ya da ekim ayında başlayacağını, bunun için İller Bankası'na kredi başvurusunda bulunduklarını kaydeden Altun, Türkiye'de yapılan bu tür çalışmaların tümüne İller Bankası'nın destek verdiğini bildirdi. Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'in de kredi desteği için Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ve İller Bankası yetkilileri ile görüştüğünü anlatan Altun, kredi ile ilgili bir sıkıntı yaşanmayacağını umduklarını dile getirdi.

18 İSTASYON BULUNACAK
Hafif raylı sistem hattı için öngörülen güzergahın, Dağkapı Meydanı'ndan başlayarak, Kayapınar ilçesindeki Eğitim ve Araştırma Hastanesi önüne kadar uzandığını bildiren Altun, hattın uzunluğunun 14,3 kilometre olacağını, proje güzergahında 18 istasyonun yer alacağını kaydetti. Altun, tek yönde yaklaşık 37 dakika süren hattın toplam rotasyon süresinin 78 dakika olacağını belirtti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Diyarbakır'a hafif raylı sistem hattı yapılacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN