Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Manavla tezgâhların arasında uçurum var

Tezgâhlarda 2-3 liraya alıcı bulurken, Mersin'in Silifke ilçesinde domatesin kilosu tarlada 20 kuruşa düştü. Çiftçi, "Fiyat maliyetimizi bile karşılamıyor. Borçlarımızı ödeyemeyiz" diyor

Giriş Tarihi: 21.5.2013
Mersin'in Silifke ilçesinde serada üretimi yapılan domatesin kilosu 20 kuruşa kadar düştü. İstanbul, Ankara gibi büyükşehirlerdeki manavlarda kilosu 2-3 liradan alıcı bulan domates, fiyatı düştüğü için üretim maliyetini bile karşılamıyor. Atayurt beldesinde 20 yıldır serada domates üretimi yapan Ali Güven, domatesi kilosu 20 kuruştan sattığını, üretim maliyetinin ise 70 kuruşu geçtiğini kaydetti.

MANAVDA FİYAT FARKLI

Aynı beldede domates üretimi yapan Musa Susam da 10 gün önce domatesin kilosunun 1 liranın üzerinde olduğunu, fiyatların bir anda düştüğünü, bir adet domates fidesini 50 kuruşa alırken kilosunu 20 kuruşa satmak zorunda kaldıklarını söyledi. Susam, tarladaki fiyatla tezgahtaki fiyat uçurumunun giderilmesini istedi. Silifke Ziraat Odası Başkanı Mahire Can da, bu yıl ilçe genelindeki yaklaşık 4 bin dönüm seradan 50 bin tona yakın domates hasadının yapılacağı söyledi.

ARZ TALEPTEN FAZLA

Fiyatların düşük olması nedeniyle serada domates üretimi yapan çiftçilerin zor durumda olduğunu anlatan Can, "Fiyatların bu kadar düşük olması bankalara, ziraatçıya, ilaççıya borcu olan çiftçilerimizi kara kara düşündürüyor. Fiyatların bu kadar düşmesinin en büyük nedeni ise şu anda ihracat yapılamaması. Tamamı iç piyasaya yöneldiği için arz çok fazla. Böyle giderse de domates üreticileri perişan olacak" diye konuştu.

ÇOÇUĞUMUZU OKUTAMAYIZ
Geçen yıl domatesin bu mevsimde kilosunun kalitesine göre 80 kuruş ila 1 lira arasında değişen fiyattan alıcı bulduğunu ifade eden Ali Güven, bu yıl ise fiyatların çok düşük olduğunu, fide, naylon, ilaç, gübre, işçilik göz önüne alındığında üretim maliyetini bile karşılamadığını söyledi. Üretim kalemlerine her yıl zam yapıldığını vurgulayan Güven, "Domates para etmiyor. Bu ürünlere emek verdik. Domates fiyatı böyle giderse çocuklarımızı okutamayız" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Manavla tezgâhların arasında uçurum var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN