İhracatta ilk 6 ay sevinci

Giriş Tarihi: 5.7.2013

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Başkanı Adil Konukoğlu, Gaziantep'in Ocak-Haziran döneminde ihracatını yüzde 12,2 oranında artırdığını söyledi

İhracatta yükseliş trendini sürdüren Gaziantep, yılın ilk altı ayında yüzde 12,2 artışla 3 milyar 143 milyon 889 bin dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu, Gaziantep'ten bu yıl Haziran ayında geçen yılın Haziran ayına göre yüzde 9,1 oranında artışla toplam 512 milyon 69 bin dolar değerinde ihracat yapıldığını bildirdi.

TÜRKİYE'DE 6'NCI SIRADA

Aylık ihracata göre Gaziantep'in, Haziran ayında en fazla ihracat yapan iller arasında 6'ncı sıradaki yerini koruduğunu hatırlatan Konukoğlu, "Ocak-Haziran dönemi dikkate alındığında ise Gaziantep ihracatı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 12,2 oranında artarak 3 milyar 143 milyon 889 bin dolara ulaştı. 2012 yılı Ocak-Haziran döneminde ise Gaziantep'ten 2 milyar 803 milyon 155 bin dolar değerinde ihracat yapılmıştı. Gaziantep, bu yılın ilk yarısında ihracatını en fazla artıran il oldu" diye konuştu.

BU SEVİYE YETERLİ DEĞİL

Türkiye'nin büyümesi için daha fazla dış satım yapmaya ihtiyacı olduğunu ve bunu Gaziantepli ihracatçıların en iyi şekilde gerçekleştirdiğini belirten Konukoğlu, "Gaziantep'te birlik beraberlik içinde, ortak akılla hareket etmemiz ekonomik başarıyı da beraberinde getiriyor. Yılın ilk yarısında ihracatta başarılı bir performansa imza attık. Ancak, ulaştığımız bu seviyenin yeterli olmadığını biliyoruz. Amacımız 2023 yılında Gaziantep'i 30 milyar dolar ve Türkiye'yi 500 milyar dolar ihracat hedefine taşımak. Bu hedeflerimizi yakalamak için canla başla çalışmaya devam ediyoruz" dedi.

Ortalamanın üzerinde
Gaziantep'in ihracat artışının Türkiye'nin üzerinde seyrettiğini ifade eden Konukoğlu, Türkiye'den yapılan ihracatın Haziran 2013'te yüzde 0,6 ve ilk yarıda toplam yüzde 2,5 arttığına dikkati çekti. Gaziantep'in üretimden ihracata, yatırımdan istihdama ekonominin kalbinin attığı önemli merkezlerden birisi konumuna geldiğini vurgulayan GSO Başkanı Konukoğlu, büyük başarıya imza atan bütün ihracatçılara ve çalışanlarına teşekkür etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İhracatta ilk 6 ay sevinci
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN