Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sanayiciler yarışıyor Gaziantep kazanıyor

Giriş Tarihi: 13.8.2013

Sanayi ve ticarette elde edilen başarılarla Türkiye'ye örnek gösterilen Gaziantepli sanayiciler arasındaki ihracat yarışı kentin ekonomik değerine olumlu yansıyor

Türkiye'nin en önemli ihracat merkezlerinden biri olan Gaziantep'te sanayiciler arasındaki rekabet kent ekonomisine olumlu yansıyor. Sanayi ve ticarette elde edilen başarılarla Türkiye'ye örnek gösterilen Gaziantep özellik ihracatta elde edilen yükseliş trendiyle dikkat çekiyor. Ortaya konulan 2023 hedefine emim adımlarla ilerleyen sanayiciler, yeni rekorlar kırabilmek için adeta harıl harıl çalışıyor. En fazla ihracat yapan 6'ncı il konumunda olan Gaziantep, temmuz ayındaki ihracatını da bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 15,8 artırarak 565 milyon 750 bin dolara çıkardı. Dünyanın 181 ülkesine ihracat yapma başarısı gösteren sanayiciler, yeni kapıları aralamanın planlarını yapıyor. Şehrin ihracatında halı, kimyasallar, gıda, tekstil ve inşaat malzemeleri ilk sıralarda yer alıyor.

TÜRKİYE KAZANACAK

Güneydoğu Sanayici ve İş Adamları Federasyonu (GÜNSİAF) Başkanı Kasım Fincan kentin başarılarıyla bölgeye de örnek olduğuna dikkati çekti. Çözüm sürecinin iyi neticelenmesi halinde Gaziantep'in 'uçacağına' inandığını ifade eden Fincan, "Bu şehirde ortak akıl devam ettiği sürece Gaziantep kazanmaya devam edecek, böylece Türkiye kazanacak" şeklinde konuştu.

TATLI BİR YARIŞ VAR
Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Onursal Başkanı ve Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Konukoğlu, sanayicilerin arasındaki 'tatlı' yarışın kente olumlu yansıdığını belirtti. Özellikle Ar-Ge konusuna büyük önem verdiklerini dile getiren Konukoğlu, "İşadamlarımız arasındaki yarışın gerçekten takdir edilmesi gerekiyor. Bu yarış ihracatı ve üretimi artırıyor" şeklinde konuştu.

"HIZLI KOŞUYORUZ"
Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Başkanı Eyüp Bartık da Gaziantep'in girimcilerin şehri olduğunu ve işadamlarının 'hızlı koştuğunu' söyledi. Bu koşunun artarak devam edeceğini belirten Bartık şöyle konuştu: "2023 hedefimiz 30 milyar dolarlık ihracat. Bu hedefe ulaşacağımıza inanıyorum. Türkiye yüzde 3,3 büyürken, Gaziantep'in yüzde 15 büyümesi gurur verici. Gaziantepli işadamları hızlı koşuyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sanayiciler yarışıyor Gaziantep kazanıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN