Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mardin dönüşümle 2023'e hazırlanıyor

Giriş Tarihi: 3.9.2013
Mardin, tarihi kimliğine bürünerek 2023 yılının kenti olmaya hazırlanıyor. Vali Ahmet Cengiz, Tarihi Dönüşüm Projesi'nin hayata geçmesi ile Avrupa Kültür Başkenti olmuş, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'ne girmiş yıllık 5 milyon turist ağırlayan ve ihracat gelirini 5 milyon TL'ye yükselten bir Mardin'i hedeflediklerini belirtti.

100 YIL ÖNCEKİ şehir

Proje ile kentin tarihi kimliğinin korunacağını, ifade eden Cengiz, "Tarihi Dönüşüm Projesi'nde daha önce tespit edilen yaklaşık 2 bin 500 beton ev yıkılacak. İlk etapta 560 beton evin yıkımı var. Şu ana kadar 140'ın üzerinde yıkım yapıldı. Anlaşma sağlanan ev sahiplerine paraları ödenerek evleri yıkıyoruz. Bu proje bittiği zaman 100 yıl önceki Mardin'in siluetini ortaya çıkarmış olacağız" dedi. Sokakların iyileştirilmesi için Midyat ve Savur ilçeleri ile birlikte toplam 64 bin metrekare derz yapımı gerçekleştiğini kaydeden Cengiz şunları söyledi: "Bugüne kadar bin 162 metre kanalizasyon, bin 122 metre içme suyu hattı, 11 bin 353 metrekare parke taşı, 8 bin 552 metrekare merdiven ve saha kaplama döşemesi yapıldı. Tarihi dokuya uygun 8 trafo yapıldı ve 960 abonenin elektrik tesisatı yenilendi."

50 BİN YATAK KAPASİTESİ

2014 yılında UNESCO Dünya Kültür Mirası adaylığına başvuracaklarını kaydeden Vali Cengiz, "Tarihi Dönüşüm Projesi'nin bitirilmesi ile birlikte Avrupa Kültür Başkenti olan Mardin'de 5 milyar dolar turizm geliri hedefliyoruz. Mardin'de mevcut 4 bin 751 olan yatak kapasitesini, tarihi ve mimari konakları butik otele dönüştürerek 50 bin yatak kapasitesine çıkarmayı hedefliyoruz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mardin dönüşümle 2023'e hazırlanıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN