Türkiye'nin en iyi haber sitesi

AB pazarının önemi artıyor

MTSO Başkanı Şerafettin Aşut, Kuzey Afrika ve Ortadoğu'daki sorunların AB pazarını daha önemli hale getirdiğini belirtti

Giriş Tarihi: 13.9.2013
Sanayi üretim rakamlarını değerlendiren Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şerafettin Aşut, temmuz ayında sanayi üretiminin aylık bazda yüzde 0,9 artış gösterdiğini, yıllık bazda ise geçen yıla oranla yüzde 5,8'lik artış yaşandığını hatırlattı. Küresel ve bölgesel olumsuzluklara rağmen yakalanan büyüme trendinin yadsınamayacak derecede önemli bir başarı olduğunu ifade eden Aşut, "Kuzey Afrika ve Ortadoğu'daki sorunlar, AB pazarını daha önemli hale getirdi" ifadelerini kullandı.

CARİ AÇIK AZALIR

Sanayi üretimindeki artışın yetersiz olduğunu belirten Aşut, "Üretmek, rekabeti sağlamak ve ihracat yaparak büyümeye katkı vermek zorundayız. 2014 kolay bir yıl olmayacak ama Avrupa Birliği'nin toparlanmasının hem ihracatımızı hem de buna bağlı büyümeyi tetikleyeceğine inanıyoruz. Neticede AB hala en büyük ticaret partnerimiz. AB'ye İhracat payımız yüzde 55'lerden yüzde 35'lere gerilemiş. Eski rakamlara yaklaşırsak hem büyüme olumlu etkilenir hem de cari açık azalır" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AB pazarının önemi artıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN